Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Producent nagrań Artura Rubinsteina uhonorowany w Lincoln Center

0
Podziel się:

Max Wilcox, producent nagrań Artura Rubinsteina i najwybitniejszych dzieł
muzyki klasycznej, został uhonorowany podczas specjalnego koncertu w prestiżowym Lincoln Center for
Performing Arts w Nowym Jorku.

Max Wilcox, producent nagrań Artura Rubinsteina i najwybitniejszych dzieł muzyki klasycznej, został uhonorowany podczas specjalnego koncertu w prestiżowym Lincoln Center for Performing Arts w Nowym Jorku.

Osiemdziesięcioletni producent i dyrygent przez siedemnaście lat pracował ze sławnym polskim pianistą Arturem Rubinsteinem. Wspólnie nagrali wiele płyt m.in z utworami Fryderyka Chopina. Razem występowali w nowojorskim Carnegie Hall, grając koncerty Chopina i Beethovena. Polski pianista mówił o nim, że "to niezwykły producent, ale prawdziwy współpracownik", podkreślając przyjacielskie relacje między nimi. "Świetnie się rozumieliśmy. Byliśmy jak muzyczni bliźniacy. Pewnie dlatego udało nam się wspólnie nagrać sześćdziesiąt płyt" - wspominał Wilcox.

Nagrania Maxa Wilcoxa zdobyły siedemnaście nagród Grammy, a on sam został nagrodzony pięcioma.

Ewa Junczyk-Ziomecka, konsul generalna RP w Nowym Jorku, odczytała i wręczyła sławnemu producentowi list, w którym m.in. opowiedziała o wydarzeniu sprzed 65 lat, kiedy Artur Rubinstein zaproszony do Nowego Jorku na pierwszą sesję ONZ i uroczystość podpisania Deklaracji Narodów Zjednoczonych wyraził rozczarowanie z powodu nieobecności delegacji z Polski. Swój koncert ostentacyjnie rozpoczął od zagrania Mazurka Dąbrowskiego. "To dobra okazja, żeby przypomnieć o kulturze polskiej i naszych najwybitniejszych artystach" - powiedziała PAP.

Max Wilcox otrzymał wiele podziękowań również od muzyków i recenzentów. W specjalnym koncercie wystąpili "Beethoven Project Trio" z kompozycją Beethovena znalezioną w 2009 roku i Dawn Upshaw, światowej sławy amerykańska śpiewaczka, często występująca w Metropolitan Opera. W 1992 roku Upshaw nagrała w języku polskim III Symfonię Henryka Góreckiego, popularyzując tę muzykę na całym świecie.

Ewa Strzałkowska (PAP)

ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)