Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Chybicka: dzieciom należy zagwarantować fachową opiekę przez całą dobę

0
Podziel się:

Parlamentarny Zespół ds. Dzieci przyjął w środę dokument, w którym wzywa
premiera i ministra zdrowia do zagwarantowania dzieciom fachowej opieki. Pediatra powinien być
dostępny przez całą dobę - przekonywała przewodnicząca Zespołu prof. Alicja Chybicka.

*Parlamentarny Zespół ds. Dzieci przyjął w środę dokument, w którym wzywa premiera i ministra zdrowia do zagwarantowania dzieciom fachowej opieki. Pediatra powinien być dostępny przez całą dobę - przekonywała przewodnicząca Zespołu prof. Alicja Chybicka. *

Podczas środowego posiedzenia zespół dyskutował o wydarzeniach związanych ze śmiercią 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

"Nie zgadzamy się na to, by dziecko stawało się ofiarą niesprawności systemu. Nie ma usprawiedliwienia dla błędów, których skutkiem jest śmierć dziecka. Zwracamy się do prezesa Rady Ministrów i ministra zdrowia z apelem o szybkie przygotowanie projektu ustawowych gwarancji prawidłowej opieki zdrowotnej dla małych dzieci, uwzględniającego m.in. dostępność do opieki pediatrycznej 24 godziny na dobę, racjonalizację wyceny procedur pediatrycznych oraz fakt, iż w przypadku małych dzieci, szybciej niż u dorosłych, błaha choroba może się przerodzić w stan zagrożenia życia" - czytamy w stanowisku jednogłośnie przyjętym przez zespół.

Prof. Chybicka (PO) przypomniała, że Polskie Towarzystwo Pediatryczne, którego jest prezesem, już w 2007 r. przewidywało, że skutkiem utrudnionego dostępu do pediatrów będą takie tragedie, jak przypadek 2,5-letniej Dominiki. Przekonywała, że nie należy mówić wyłącznie o błędach człowieka, gdyż - w jej ocenie - sprawnie funkcjonujący system potrafi im zapobiec. "Żeby zapanować nad błędami ludzkimi, system musi być doskonały" - podkreśliła.

Mówiła, że obecnie funkcjonujący system jest dzieciom wrogi, trudno dostać się do pediatry, a po południu czy w czasie weekendu w wielu miejscach staje się to praktycznie niemożliwe. Na SOR-ach (szpitalnych oddziałach ratunkowych) pediatrów nie ma, zdarza się, że w razie konieczności trzeba ich sprowadzać z innych oddziałów. Nawet tam, gdzie pediatrów nie brakuje, rodzice często muszą wzywać ich z prywatnych przychodni, a w małych miejscowościach - takich, w jakiej mieszkała Dominika - gdy rodzice nie mają samochodu, żeby dojechać do lekarza albo pieniędzy, by wezwać go prywatnie, są praktycznie bezradni. "Od tego jest państwo, by w takich sytuacjach udzielać dzieciom pomocy" - przekonywała prof. Chybicka.

Także rzeczniczka praw pacjentów Krystyna Kozłowska uznała, że pediatra na SOR powinien być dostępny przez cały czas, a dzieci nie powinny czekać w kolejkach razem z dorosłymi pacjentami. Jej zdaniem placówki nocnej pomocy lekarskiej powinny działać przy SOR-ach, wtedy pacjenci potrzebujący natychmiastowej pomocy od razu mogliby trafiać na oddział ratunkowy, zaś ci, którzy nie wymagają pomocy w szpitalu, mogliby zasięgnąć porady lekarza z nocnej pomocy lekarskiej.

Czesław Czechyra (PO) wyraził wątpliwość, czy zorganizowanie całodobowego dostępu do pediatrów będzie możliwe - jego zdaniem w wielu miejscach w Polsce lekarzy tej specjalizacji jest po prostu za mało.

Prof. Chybicka podkreśliła, że w placówkach medycznych w każdej miejscowości powinny być informacje, gdzie jest najbliższy pediatra oraz schemat postępowania i jasne wytyczne, w jakich sytuacjach i z jakimi objawami dziecko musi być przyjęte na oddział, zawiezione na badanie do pediatry etc. "Wiele rzeczy można zrobić w ramach środków, którymi dysponuje NFZ, trzeba tylko odpowiednio je alokować" - przekonywała. Jej zdaniem trzeba to zrobić jak najszybciej, ponieważ ceną za nieprawidłowości jest życie kolejnych dzieci.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński uznał, że jeśli system miałby zostać zmieniony, musiałaby być to zmiana dogłębnie przemyślana i nie ma możliwości, by przeprowadzić ją szybko. "System określa, że lekarz rodzinny odpowiada i za dorosłych, i za dzieci. Odczucia społeczne są takie, że to się nie sprawdza. Żeby to zmienić, należałoby zmienić cały system. Trzeba zastanowić się nad kierunkiem zmian w ramach środków, którymi dysponujemy. Ale to musi być poważna zmiana systemowa, to potrwa" - mówił.

Jego zdaniem całodobowy dostęp do pediatrów jest też postulatem trudnym do zrealizowania. Jednak podkreślił, że jeśli do dziecka wysyłana jest karetka, zawsze powinien być w niej lekarz, który mógłby zabrać dziecko na badanie do pediatry.(PAP)

akw/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)