Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Eugeniusz Świtoński doktorem h.c. Politechniki Śląskiej

0
Podziel się:

Wybitny specjalista mechaniki ośrodków ciągłych, szczególnie teorii powłok
i prętów cienkościennych, którego wiele prac znalazło zastosowanie m.in. w przemyśle, górnictwie i
medycynie, prof. Eugeniusz Świtoński otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki
Śląskiej.

Wybitny specjalista mechaniki ośrodków ciągłych, szczególnie teorii powłok i prętów cienkościennych, którego wiele prac znalazło zastosowanie m.in. w przemyśle, górnictwie i medycynie, prof. Eugeniusz Świtoński otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej.

Gliwiccy naukowcy nadali mu ten tytuł w uznaniu jego "osiągnięć badawczych i istotnych dokonań organizacyjnych, służących rozwojowi nauk technicznych oraz kształtujących i wspomagających stałe podnoszenie wysokiego poziomu naukowego i badawczego Politechniki Śląskiej".

Nowy doktor honoris causa tej uczelni ma 69 lat, urodził się w Drohiczynie. Studiował w Poznaniu, od 1963 r. pracuje na Politechnice Śląskiej. Tam doktoryzował się, a od lat osiemdziesiątych pełni funkcje kierownicze - od kierownika Zakładu Mechaniki Ogólnej po prodziekana Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1995 r. Obecnie kieruje Katedrą Mechaniki Stosowanej.

Prof. Świtoński rozpoczął pracę naukową od studiów nad zagadnieniami teorii powłok i analizy drgań. Badał też dynamikę węglowych wież wyciągowych oraz stateczność i dynamikę prętów cienkościennych o przekroju otwartym i zmiennym wzdłuż osi pręta. Tym ostatnim zagadnieniem zajmował się m.in. wobec potrzeb przemysłu hutniczego i obronnego.

Na zamówienie Bumaru Łabędy prof. Świtoński pracował m.in. nad dynamicznymi obliczeniami stereomechanicznymi kadłubów pojazdów specjalnych. Na potrzeby hutnictwa m.in. dobierał cechy geometryczne urządzeń do walcowania metali oraz badał właściwości pras, walcarek, obrabiarek i elementów wielkich pieców hutniczych.

Od początku lat osiemdziesiątych profesor zajmował się również problemami trwałości i niezawodności elementów kombajnów węglowych. Jego współpraca z fabryką maszyn górniczych Famur zaowocowała m.in. powstaniem prototypu kombajnu do eksploatacji pokładów cienkich.

Z początkiem lat dziewięćdziesiątych prof. Świtoński podjął badania dotyczące biomechaniki, konstrukcji sprzętu medycznego oraz modelowania i optymalizacji mechatronicznych układów napędowych. Ich wynikiem są publikacje i opracowania konstrukcyjne oraz patent dotyczący stołu do pionizacji i podnoszenia chorych.

Łącznie profesor jest autorem lub współautorem czterech patentów, napisał 11 podręczników akademickich i monografii, a także wiele opracowań i pomocy dydaktycznych (skrypty, pomoce do ćwiczeń). Jego łączny dorobek liczy 170 publikacji. Kierował lub był głównym wykonawcą ponad 30 wdrożonych prac naukowo-badawczych. Wypromował ponad 60 prac dyplomowych, w tym siedem doktoratów.

Prof. Świtoński jest m.in. członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Jest także doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej, gdzie w latach osiemdziesiątych m.in. wykładał. W piątek został 38. doktorem honoris causa w historii Politechniki Śląskiej. (PAP)

mtb/ abe/ gma/

śląskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)