Notowania

wyrok
08.05.2006 17:33

Prof. Filar: jest podstawa by odwiesić Lepperowi poprzedni wyrok

Poniedziałkowy wyrok wobec wicepremiera Andrzeja Leppera mógłby być podstawą do odwieszenia poprzedniego, w którym przewodniczący Samoobrony skazany został na rok więzienia - uważa specjalista od prawa karnego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Marian Filar.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poniedziałkowy wyrok wobec wicepremiera Andrzeja Leppera mógłby być podstawą do odwieszenia poprzedniego, w którym przewodniczący Samoobrony skazany został na rok więzienia - uważa specjalista od prawa karnego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Marian Filar.

Jeśli tak by się stało, Lepper trafiłby do więzienia.

Poniedziałkowy prawomocny wyrok zapadł w okresie, gdy obowiązuje jeszcze zawieszenie poprzedniego wyroku Leppera. W marcu 2002 Sąd Rejonowy w Słubicach skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata za zorganizowanie w styczniu 1999 r. nielegalnej blokady przejścia granicznego w Świecku. Wyrok stał się prawomocny po tym, gdy utrzymał go w mocy w kwietniu 2003 r. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim.

Prof. Filar w rozmowie z PAP powiedział, że w myśl przepisów Kodeksu karnego prawomocny wyrok, który zapadł w okresie zawieszenia poprzedniej kary oznacza, że Lepper "rażąco naruszył porządek prawny".

Dodał, że odwieszenie wyroku (co oznaczałoby pobyt przewodniczącego Samoobrony w więzieniu) byłoby obligatoryjne, gdyby został on skazany za to samo przestępstwo. W tym przypadku przestępstwo jest inne, co oznacza, że odwieszenie kary jest fakultatywne - czyli powinien zadecydować o tym sąd.

Omawiane wyroki nie są jedynymi zasądzonymi wobec Andrzeja Leppera. W 2002 r. - po ponad dwóch latach procesu Sąd Rejonowy w Elblągu skazał go na grzywnę 21 tys. zł za znieważenie naczelnych organów państwa, podczas blokady w Nowym Dworze Gdańskim w styczniu 1999 r. Sąd uznał, że Lepper podczas blokady znieważył słowami powszechnie uznanymi za obraźliwe naczelne organy państwa, m.in. rząd Jerzego Buzka nazwał "rządem zdrady narodowej", a samego premiera - "bandytą". W 2003 r. sąd obniżył wysokość grzywny do ośmiu tysięcy zł.

W maju 2001 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał przewodniczącego "Samoobrony" na karę roku i czterech miesięcy za znieważenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i dwóch byłych wicepremierów. Po odwołaniu obrońców Sąd Apelacyjny zamienił jednak tę karę na grzywnę 20 tys. zł.

W marcu 2001 r. łódzki Sąd Rejonowy za nazwanie byłego wicepremiera Janusza Tomaszewskiego "bandytą z Pabianic" skazał Leppera na dwa tysiące złotych grzywny. Wyrok ten utrzymał w styczniu 2002 r. Sąd Okręgowy w Łodzi

W 1997 r. Sąd Rejonowy w Lublinie uznał Leppera za winnego lżenia naczelnych organów państwa. Druga instancja utrzymała w mocy to orzeczenie. Leppera skazano na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz 3 tys. zł grzywny. Ponieważ Lepper po skazaniu nie zapłacił całej zasądzonej grzywny, sąd skazał go na 41 dni aresztu. Lepper wyszedł jednak po kilku godzinach, bo "Samoobrona" wpłaciła brakującą kwotę.

W 1994 r. Lepper został oskarżony o podżeganie do użycia siły wobec zarządcy gospodarstwa ogrodniczego Antoniego Chodorowskiego z Kobylnicy Słupskiej. Zwolennicy Leppera ogolili wtedy głowę Chodorowskiemu i wychłostali go. Słupski sąd skazał za to lidera "Samoobrony" na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. (PAP)

dnt/ plo/

17:33 06/05/08

Tagi: wyrok, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz