Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lato
25.11.2009 18:10

Prof. Franciszek Kokot skończył 80 lat

Prof. Franciszek Kokot - nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog - skończył 80 lat. Od kilku dekad jest niekwestionowanym autorytetem oraz nauczycielem i mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy. W środę świętował urodziny na swojej macierzystej uczelni - Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (SUM).

Podziel się
Dodaj komentarz

Prof. Franciszek Kokot - nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog - skończył 80 lat. Od kilku dekad jest niekwestionowanym autorytetem oraz nauczycielem i mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy. W środę świętował urodziny na swojej macierzystej uczelni - Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (SUM).

Prof. Kokot jest autorem pionierskich badań dotyczących funkcji przytarczyc, zorganizował w Katowicach nowoczesną klinikę i oddział transplantacji nerek oraz sieć oddziałów i ośrodków dializ na Śląsku.

"Był i zawsze będzie najlepszym ambasadorem naszej uczelni" - powiedziała o solenizancie podczas uroczystości rektor uczelni, prof. Ewa Małecka-Tendera. "Einstein powiedział: +Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia+. Przypadek prof. Kokota potwierdza te słowa" - zaznaczył dyrektor szpitala im. Mielęckiego w Katowicach dr Włodzimierz Dziubdziel.

Z rąk prof. Małeckiej-Tendery i dr. Dziubdziela prof. Kokot odebrał statuetkę zasłużonego dla szpitala im. Mielęckiego. Listy z życzeniami urodzinowymi nadesłali m.in. nauczyciel prof. Kokota - prof. Kornel Gibiński, a także wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek i metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Jeden z uczniów prof. Kokota - dziś prorektor ds. nauki w SUM - prof. Jan Duława w wykładzie pt. "Dusza Mistrza" akcentował m.in. silny charakter jubilata oraz to, że można mieć do niego ogromne zaufanie. "Autorytet Franciszka Kokota nie wynika z jakiegokolwiek tytułu, jaki mu nadano, ani z funkcji, którą kiedykolwiek sprawował, ale z powszechnego uznania dla jego metody używania rozumu i głębszego wglądu w sprawy, którym poświęcił życie" - podkreślił autor wykładu.

Prof. Kokot należy do grona najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych. Światową sławę przyniosły mu badania nad określeniem czynności układu wewnątrzwydzielniczego w ostrej i przewlekłej mocznicy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej oraz u chorych po przeszczepie nerki. Rozgłos zdobyły także pionierskie prace prof. Kokota nad wdrażaniem nowych metod diagnostycznych z wykorzystaniem radioimmunologii i enzymologii.

Urodził się 24 listopada 1929 w Oleśnie Śląskim. W 1948 r. należał do pierwszego rocznika studentów rozpoczynających naukę na otwartej wtedy Akademii Medycznej. Studia ukończył w 1953 r. W 1957 r. otrzymał stopień doktora medycyny. Pracę habilitacyjną obronił w 1962 r. Tytuł naukowy i stanowisko profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1969 r., nominację na profesora zwyczajnego w 1982 r. Od 1949 r. był związany zawodowo z macierzystą uczelnią, w której pracę rozpoczął jeszcze w czasie studiów.

Przez wiele lat kierował Katedrą Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej. Poza macierzystą uczelnią, doktoratami honoris causa wyróżniło go także osiem innych, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Koszycach. Na emeryturę przeszedł w 2000 r.

Jest autorem lub współautorem około 700 publikacji, w tym 20 podręczników, z których do dziś korzystają studenci. Jest promotorem wielu przewodów doktorskich i opiekunem kilkunastu przewodów habilitacyjnych.

Prof. Kokot pełnił wiele funkcji w instytucjach, towarzystwach naukowych polskich i zagranicznych, m.in. Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Międzynarodowym Towarzystwie Nefrologicznym i Royal College of Physicians. Został odznaczony m.in. Medalem Ludwika Pasteura i Medalem 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii.

W roku 1990 Jan Paweł II nadał prof. Kokotowi godność Eques Ordinis Sancti Silvestri Papae - członka Rycerskiego Zakonu Świętego Papieża Sylwestra. W 2001 roku prof. Kokot otrzymał nagrodę Lux ex Silesia - "Światło ze Śląska", ustanowioną przez arcybiskupa Zimonia.(PAP)

kon/ hes/ mow/

Tagi: lato, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz