Notowania

wiadomości
01.02.2012 00:08

Prof. Jarzębski: Szymborska myślała o świecie przy pomocy poezji

Historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski o zmarłej poetce i noblistce Wisławie Szymborskiej:

Podziel się
Dodaj komentarz

Historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski o zmarłej poetce i noblistce Wisławie Szymborskiej:

"Poezja Wisławy Szymborskiej jest niesłychanie gęsta. Ona myślała o świecie przy pomocy poezji. Miała niezwykłą siłę wyobraźni, która pozwalała jej dostrzegać specyfikę istnienia. Bardzo wiele jej wierszy jest o istnieniu, wierszy ontologicznych. One są podstawą wszystkiego.

Druga warstwa jej poezji to fascynacja przypadkowością istnienia, zdarzeń i ludzkich życiorysów. Trzecia warstwa to zastanowienie się nad istotą życia i śmierci. Są wiersze, które zaczynają się od śmierci, a kończą na triumfie życia, bo zawsze życie triumfuje. No i wreszcie powiązane są z tym bardzo ściśle wiersze o miłości i końcu miłości. Jednym z takich wierszy jest ballada zaczynająca się od słów: +To ballada o zabitej, która nagle z krzesła wstała. Ułożona w dobrej wierze, napisana na papierze+. To utwór o śmierci duchowej, którą przeżywa opuszczona kobieta. Wiersze miłosne Szymborskiej są przepiękne, może najpiękniejsze w polskiej poezji.

Szymborska miała bardzo niezwykły sposób widzenia świata. Była poetką bliską potocznemu doświadczeniu, chociaż w jej wierszach zdarzały się refleksje bardzo trudne".(PAP)

wos/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz