Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Jerzy Fedorowski doktorem honoris causa UAM w Poznaniu

0
Podziel się:

Światowej sławy paleontolog prof. Jerzy Fedorowski otrzymał w poniedziałek
tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. Prof. Fedorowski
jest znanym w świecie specjalistą w dziedzinie paleontologii koralowców.

Światowej sławy paleontolog prof. Jerzy Fedorowski otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. Prof. Fedorowski jest znanym w świecie specjalistą w dziedzinie paleontologii koralowców.

Jak podkreślił w trakcie uroczystości prof. Marek Marciniak, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, dorobek naukowy doktora h.c. miał wpływ na prace nad uporządkowaniem systematyki kopalnych koralowców na świecie.

"Można śmiało powiedzieć, że ogromna wiedza profesora i wyniki jego badań prowadzonych prawie na wszystkich kontynentach przyczyniły się do bardzo dobrej opinii o polskiej paleontologii koralowcowej. Jego obszerne i niezwykle oryginalne prace pokazują ogromny potencjał intelektualny, który stabilizuje międzynarodową pozycję nauki polskiej" - powiedział prof. Marciniak.

Prof. Jerzy Fedorowski urodził się 5 września 1934 r. w Brześciu (obecnie Białoruś). Studia geologiczne ukończył w 1958 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1981, a zwyczajnego w 1990 roku.

W ramach przeprowadzonych badań prof. Fedorowski opublikował ponad 70 prac z tego 20 o charakterze monografii. Wiele z nich posiada fundamentalne znaczenie dla rozwoju nauk geologiczno-paleontologicznych. Od lat współpracuje z najważniejszymi światowymi ośrodkami naukowymi.

Jego nazwiskiem nazwano pięć nowych rodzajów i pięć nowych gatunków zwierząt kopalnych.

Prof. Fedorowski był trzykrotnie wybierany na rektora UAM, pełnił tę funkcję dwukrotnie w latach 1990 - 1996, wcześniej, w 1984 roku jego kandydatura nie została zaakceptowana z powodów politycznych. Był m.in. członkiem Komitetu Nauk Geologicznych PAN, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i członkiem Komitetu Badań Naukowych.(PAP)

rpo/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)