Notowania

wiadomości
08.10.2012 13:34

Prof. Kaczmarek: badania komórek macierzystych to przełom

Badania komórek macierzystych, za które przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, są jednym z większych przełomów w historii ludzkości, a na pewno nauki - powiedział PAP prof. Leszek Kaczmarek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Badania komórek macierzystych, za które przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, są jednym z większych przełomów w historii ludzkości, a na pewno nauki - powiedział PAP prof. Leszek Kaczmarek.

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka za odkrycie, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do etapu komórek macierzystych, które potem są ponownie przekształcane w dowolne komórki organizmu.

"Jest to bardzo zasłużona i powszechnie przewidywana nagroda. Bardzo się cieszę, że John Gurdon i Shinya Yamanaka zostali wyróżnieni. Gurdon dokonał odkrycia bardzo dawno temu. Już w latach 60. udowodnił, że materiał genetyczny dojrzałej komórki może posłużyć do odtworzenia całego organizmu" - powiedział prof. Kaczmarek, kierownik Pracowni Neurobiologii Molekularnej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Podkreślił, że drugi z laureatów Yamanaka prowadził swoje badania wiele lat później. "To jest praca z roku 2006, która stała się przełomem w bardzo powszechnie dzisiaj prowadzonych badaniach tzw. indukowalnych komórek macierzystych. Okazało się, że można cofnąć komórkę już zaawansowaną, zróżnicowaną do komórki macierzystej, czyli zdolnej do odtworzenia - być może - całego organizmu za pomocą wprowadzenia raptem czterech genów" - wyjaśnił prof. Kaczmarek

Zdaniem prof. Kaczmarka "jest to wielka nadzieja, jeden z większych przełomów w historii ludzkości, a na pewno nauki". "Jeżeli potrafilibyśmy z dorosłego organizmu pozyskiwać komórki macierzyste, to teoretycznie moglibyśmy z nich odtworzyć dowolne narządy człowieka" - podkreślił naukowiec, dodając, że w jego ocenie zastosowanie komórek macierzystych w medycynie nie ma ograniczeń.

"Te nadzieje nie zostały jeszcze potwierdzone, ale jest to z pewnością jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny w ostatnich latach" - powiedział neurobiolog. (PAP)

mrt/ tot/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz