Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda otrzymała Order Wschodzącego Słońca

0
Podziel się:

Aktorka i scenograf, prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona Andrzeja Wajdy,
otrzymała Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą. Wyróżnienie przyznawane przez rząd
Japonii odebrała w piątek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Aktorka i scenograf, prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona Andrzeja Wajdy, otrzymała Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą. Wyróżnienie przyznawane przez rząd Japonii odebrała w piątek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Order za promowanie kultury i sztuki japońskiej w Polsce wręczył Zachwatowicz-Wajdzie ambasador Japonii w Polsce Makoto Yamanaka. Uroczystość zbiegła się z obchodzoną przez Mangghę 11. rocznicą wizyty cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.

Ambasador podczas przemówienia przypomniał zasługi odznaczonej. Krystyna Zachwatowicz-Wajda wraz z mężem Andrzejem założyła Fundację Kyoto-Kraków i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. "Profesor stała nawet na ulicach Tokio i kwestowała, by zebrać fundusze na budowę muzeum. Dzięki pani profesor działa ono prawie 20 lat" - powiedział ambasador.

Podkreślił, że uhonorowana jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w pracy dydaktycznej wykorzystuje motywy sztuki japońskiej. Bywa że prowadzi zajęcia właśnie w Muzeum Manggha. Z jej inicjatywy odbywają się różne imprezy promujące Japonię.

W 1995 r. Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, został uhonorowany Andrzej Wajda. "Rzadko się zdarza, aby Japonia nadała to prestiżowe wyróżnienie mężowi i żonie" - zauważył ambasador.

Przypomniał też, że Order Wschodzącego Słońca jest pierwszym oficjalnym odznaczeniem Japonii. Prestiżowe wyróżnienie ustanowiono w 1875 r. Przyznaje je rząd japoński osobom o wielkich zasługach. Złote Promienie ze Wstęgą i Złote Promienie z Rozetą to jedne z kilku klas Orderu Wschodzącego Słońca.

"W Japonii zachwyca mnie niebywała wrażliwość na piękno wszystkiego, co nas otacza na co dzień. Od miseczki na herbatę, poprzez wszystkie sprzęty codziennego użytku, wzory na tkaninach, ogrody przy domach - często maleńkie, stworzone z kilku roślin i kamieni" - mówiła nagrodzona. "Tradycyjny japoński dom stał się dla mnie wzorem domu. Tak dla mnie wygląda raj. Nie możemy go niestety przenieść do Polski" - dodała.

Podczas gali Zachwatowicz-Wajda odebrała także obraz przedstawiający żurawia. Prezent pochodzi od Związku Pracodawców Shokokai - organizacji wspierającej gospodarcze relacje między Japonią i Polską. "W Japonii mówi się, że żuraw żyje tysiąc lat, dlatego symbolizuje długowieczność, a także harmonię małżeńską. Jest też talizmanem związanym z ceremoniami ślubnymi" - powiedział Takeo Fukuda, przedstawiciel Shokokai.

Krystyna Zachwatowicz-Wajda urodziła się w 1930 r. w Warszawie. Jest aktorką i scenografem. Ukończyła Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie, Wydział Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, której obecnie jest profesorem. Występowała m.in. w "Katyniu", "Panu Tadeuszu", "Korczaku", "Człowieku z żelaza", "Pannach z Wilka", "Człowieku z marmuru", "Drugim człowieku". Odpowiedzialna za kostiumy do takich filmów jak "Zemsta", "Biesy", "Miłość w Niemczech", "Z biegiem lat, z biegiem dni", "Smuga cienia", "Wesele". Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1987 r. japońska Fundacja Inamori przyznała Andrzejowi Wajdzie Nagrodę Kyoto za twórczość filmową i teatralną. Laureat wraz z Krystyną Zachwatowicz całą sumę przeznaczył na założenie Fundacji Kyoto-Kraków. Jej celem było wzniesienie w Krakowie Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej działające dzisiaj jako Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. (PAP)

bko/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)