Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Kulesza: ograniczenie kompetencji wojewodów - niezbędne

0
Podziel się:

Ograniczenie kompetencji wojewodów jest
niezbędne - uważa współtwórca reformy samorządowej w Polsce prof.
Michał Kulesza. Jak podkreślił, na poziomie województw jest
potrzeba zlikwidowania dwuwładzy. Ograniczenie władzy wojewodów -
jego zdaniem - uprości system zarządzania.

Ograniczenie kompetencji wojewodów jest niezbędne - uważa współtwórca reformy samorządowej w Polsce prof. Michał Kulesza. Jak podkreślił, na poziomie województw jest potrzeba zlikwidowania dwuwładzy. Ograniczenie władzy wojewodów - jego zdaniem - uprości system zarządzania.

Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że PO chce przeprowadzić reformę administracji, polegającą na ograniczeniu władzy wojewodów na rzecz marszałków województw.

"To jest niezbędne i od dawna wiadomo, że to jest potrzebne" - powiedział prof. Kulesza komentując dla PAP plany PO.

W jego ocenie, obecnie w ślad za tym, że wojewodowie "obrośli" różnymi kompetencjami, stworzony został niedopuszczalny mechanizm konkurencji między urzędem wojewódzkim, a urzędem marszałkowskim.

"Jest dwuwładza. Nie wiadomo, kto odpowiada za zarządzanie sprawami terenowymi. Odpowiadać powinien samorząd z marszałkiem, ale wojewoda rozdziela pieniądze, albo zatwierdza umowy" - zauważył profesor i podkreślił, że taka sytuacja jest "niedopuszczalna".

Zdaniem Kuleszy, wojewodowie powinni jedynie sprawować nadzór prawny nad samorządem, zajmować się sprawami porządku publicznego i bezpieczeństwa na terenie województwa, kontrolować wykorzystanie mienia państwowego i reprezentować rząd w swoim województwie.

Jak stwierdził, jeśli zamiast tego konkurują z samorządem, prześcigają się w tym, kto jest ważniejszy, a nadzór staje się instrumentem służącym utrudnianiu pracy przeciwnikom politycznym, to jest to sytuacja niedopuszczalna.

"Ta zmiana będzie korzystna dla Polski, dlatego, że dzięki wyeliminowaniu wojewodów z zarządzania, jego system będzie znacznie prostszy - będzie wiadomo po co jest wojewoda i po co jest samorząd" - podkreślił profesor.

Zdaniem Kuleszy, samorząd powinien działać, a wojewoda nadzorować jego działania. "Natomiast jeżeli wojewoda i działa i nadzoruje i dzieli pieniądze i jest reprezentantem partii politycznej i rządzącego premiera to jest bardzo źle. Wtedy wojewoda jest przeszkodę w zarządzaniu" - ocenił.

Polityk PO Waldy Dzikowski powiedział we wtorek PAP, że reforma administracji powinna - w jego ocenie - wejść w życie najpóźniej za rok. Według propozycji PO, wojewoda powinien spełniać trzy podstawowe funkcje: reprezentować rząd w terenie, czuwać nad legalnością działania administracji publicznej oraz nad bezpieczeństwem, czyli policją, strażą pożarną.(PAP)

stk/ la/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)