Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prof. Musioł: powinna powstać Polska Agencja Wymiany Akademickiej

0
Podziel się

Nadszedł najwyższy czas na internacjonalizację szkolnictwa wyższego i powołanie
Polskiej Agencji Wymiany Akademickiej, która będzie dbać o promocję polskiego szkolnictwa wyższego
na świecie - uważa rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł.

bEiONJvp

Nadszedł najwyższy czas na internacjonalizację szkolnictwa wyższego i powołanie Polskiej Agencji Wymiany Akademickiej, która będzie dbać o promocję polskiego szkolnictwa wyższego na świecie - uważa rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł.

O umiędzynarodowieniu polskiego szkolnictwa wyższego, pozyskiwaniu studentów zagranicznych i promocji polskich uczelni za granicą rozmawiają w Łodzi przedstawiciele uczelni z całego kraju na konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce". W dwudniowym spotkaniu, które organizowane jest w ramach programu "Study in Poland", prowadzonego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy", biorą udział przedstawiciele ok. 80 uczelni.

"Po zmianie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, po opracowaniu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce czas najwyższy na internacjonalizację. To jest naturalny krok niezbędny, żeby Polska mogła uczestniczyć w budowie europejskiej przestrzeni edukacyjnej i badawczej" - powiedział w czwartek dziennikarzom prof. Musioł, który jest przewodniczącym Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP.

bEiONJvr

"Wszystkie kraje, którym dobrze idzie w internacjonalizacji, mają jedną wspólną cechę. Mają agencję, potężną, silną, dobrze uzbrojoną w finanse, która dba o promocję szkolnictwa wyższego tego kraju na całym świecie. Czas, żeby powstała Polska Agencja Wymiany Akademickiej - PAWA" - przekonywał Musioł.

Jego zdaniem, należy wybrać jeden z modeli istniejących już tego typu instytucji tj. brytyjski British Council czy francuski Campus France. "Inteligentnie wybierzmy jeden z istniejących modeli, np. Francuzi promują swoje szkolnictwo wyższe przez ambasady i konsulaty" - zaznaczył.

W jego ocenie agencja na swoją działalność powinna w 2012 roku dysponować kwotą co najmniej 10 mln zł.

Także zdaniem rektora Politechniki Łódzkiej prof. Stanisława Bieleckiego polskie uczelnie muszą myśleć o tym, jak zachęcić do studiowania obcokrajowców. "Uważam, że zachęcenie studentów z zagranicy jest możliwe tylko poprzez zwiększenie efektywności badawczej i poprzez umiejscowienie uczelni na właściwym poziomie rankingowym nie tylko w kraju, Europie, ale i na świecie. Młodzież wybierając studia kieruje się tymi rankingami" - zaznaczył prof. Bielecki.

bEiONJvx

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Paweł Górski podkreślił, że jest duże zainteresowanie studiami medycznymi w Polsce ze strony studentów z południowo-wschodniej Azji, a także ze Stanów Zjednoczonych. Zagranicznych studentów przyciągają zarówno studia medyczne, stomatologiczne, jak i kształcące w zawodach paramedycznych.

Obecnie na łódzkim Uniwersytecie Medycznym studiuje 400 studentów głównie z krajów azjatyckich, ale znaczną grupę stanowią amerykańscy studenci, których jest prawie 70. "Przyszłościowo jesteśmy bardzo ważnym partnerem dla krajów azjatyckich i afrykańskich, ale także dla Stanów Zjednoczonych. To jest dosyć zaskakujące, ale przyjeżdżają do nas studenci wcale nie gorsi od tych, którzy studiują na miejscu w USA. Po prostu są ubożsi, ale to nie są źli studenci" - przekonywał Górski.

Program "Study in Poland", którego celem jest promocja polskich uczelni za granicą i pomoc w przyciąganiu obcokrajowców do studiowania w Polsce, działa od 2005 roku. Podczas łódzkiej konferencji wręczone zostaną po raz drugi nagrody dla najlepszych studentów zagranicznych w Polsce - InterStudent 2011.

Tegorocznymi laureatami zostali: student ekonomii i prawa na Uczelni Łazarskiego Anton Komyza z Ukrainy, japońska studentka nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim Anna Sugiyama i Włoch Gianluca Olcese - doktorant w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodę specjalną przyznano Pawłowi Juszkiewiczowi z Białorusi - studentowi pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

bEiONJvy

Według danych statystycznych, w Polsce studiuje obecnie 17 tys. studentów obcokrajowców, w tym 3708 studentów polskiego pochodzenia. Dane te nie uwzględniają wymiany studentów w ramach programu Erasmus.(PAP)

szu/ hes/

bEiONJvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)