Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Piotr Tuleja ma być kandydatem PO na sędziego TK

0
Podziel się:

Prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Tuleja ma być kandydatem
Platformy Obywatelskiej na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziała się w środę PAP.
Obecnie w klubie PO trwa zbieranie podpisów pod tą kandydaturą.

Prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Tuleja ma być kandydatem Platformy Obywatelskiej na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziała się w środę PAP. Obecnie w klubie PO trwa zbieranie podpisów pod tą kandydaturą.

Prof. Tuleja jest specjalistą prawa konstytucyjnego, a jego kandydatura była rekomendowana przez byłych prezesów TK: prof. Andrzeja Zolla, prof. Marka Safjana i Jerzego Stępnia - powiedział PAP wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Wojciech Wilk.

Urodzony w 1963 r. Tuleja jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą prawa konstytucyjnego, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego UJ, od wielu lat związany z Trybunałem Konstytucyjnym, gdzie pełni funkcję dyrektora Zespołu Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków.

2 grudnia kończy się kadencja czterech sędziów TK: prof. Mariana Grzybowskiego, prof. Marka Mazurkiewicza, prof. Mirosława Wyrzykowskiego oraz prezesa TK Bohdana Zdziennickiego. Termin zgłaszania kandydatur upływa 2 listopada. Tuleja jest pierwszym ujawnionym kandydatem (mogą ich zgłaszać posłowie lub Prezydium Sejmu).

Coraz głośniejsze są ostatnio postulaty zapewnienia apolitycznego wyboru sędziów TK. Niedawno Safjan, Stępień i Zoll oświadczyli, iż pożądane jest, aby kandydaci mogli być opiniowani przez środowiska zawodowe i naukowe. Z kolei Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że do jej obowiązków ustawowych powinno należeć przedstawianie opinii o kandydatach. O zasięgnięcie opinii środowiska prawniczego i publiczne przesłuchanie kandydatów apelowali też do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny dziekani uniwersyteckich wydziałów prawa.

Kandydatów do TK przedstawia grupa co najmniej 50 posłów lub prezydium Sejmu (w praktyce prezydium nie korzysta z tego uprawnienia). Kandydat powinien wyróżniać się wiedzą prawniczą; powinien mieć m.in. wykształcenie prawnicze, nieskazitelny charakter i przez 10 lat pełnić funkcję sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego lub notariusza - nie dotyczy to pracowników Polskiej Akademii Nauk i innych placówek naukowo-badawczych. Wybór następuje bezwzględną większością głosów Sejmu.(PAP)

dom/ sta/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)