Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Rowiński: Kościół może wspierać transplantologię

0
Podziel się:

Kościół może odegrać ogromną rolę we wspieraniu transplantologii -
powiedział we wtorek krajowy konsultant w tej dziedzinie prof. Wojciech Rowiński, podczas spotkania
szkoleniowego dla księży - kapelanów szpitalnych Archidiecezji Warszawskiej.

*Kościół może odegrać ogromną rolę we wspieraniu transplantologii - powiedział we wtorek krajowy konsultant w tej dziedzinie prof. Wojciech Rowiński, podczas spotkania szkoleniowego dla księży - kapelanów szpitalnych Archidiecezji Warszawskiej. *

Rowiński zwrócił się o pomoc w rozpropagowaniu idei zgody na przeszczep narządów we wszystkich parafiach na Mazowszu. Z apelem w tej sprawie wystąpił do metropolity warszawskiego, kardynała nominata Kazimierza Nycza i abp. Hosera, biskupa warszawsko-praskiego.

Podkreślił jednocześnie, że rozwój programu przeszczepiania narządów zależy od nas wszystkich. "Szerzenie wiedzy w zakresie możliwości ratowania życia za pomocą przeszczepiania narządów jest podstawowym warunkiem zwiększenia dostępności tej metody leczenia" - mówił Rowiński.

Dodał, że tę wiedzę należy szerzyć we wszystkich warstwach społeczeństwa. "Natomiast kapelami szpitalni są chyba najważniejszą grupą społeczeństwa, która powinna być świadoma tego, że jeśli ktoś umiera, to kilka innych osób może żyć" - podkreślił Rowiński.

Zaznaczył jednocześnie, że kapelan jest najbliżej osoby umierającej i jego rodziny. Stąd też może on dopomóc rodzinie w decyzji o pobraniu od zmarłej, bliskiej osoby narządów do przeszczepu - wyjaśnił Rowiński. Dodał, że przykładem tego może być jeden ze szpitali w Opolu, w którym kapelan zawsze rozmawia z rodziną osoby zmarłej i zawsze uzyskuje akceptację na pobranie narządów.

"Dlatego też tego typu spotkania mają ogromne znaczenie, dlatego, że Kościół w dziedzinie transplantologii może odegrać ogromną rolę, która jest nie do przecenienia" - podkreślił Rowiński.(PAP)

skz/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)