Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Stanisław Gomułka doktorem h.c. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

0
Podziel się:

Ekonomista prof. Stanisław Gomułka odebrał w czwartek w Poznaniu tytuł
doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Ekonomista prof. Stanisław Gomułka odebrał w czwartek w Poznaniu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

"Prof. Gomułka jest wybitnym ekonomistą, specjalistą z teorii wzrostu gospodarczego, makroekonomii i ekonomii porównawczej, był współtwórcą programu reform przełomowego okresu transformacji polskiej gospodarki" - powiedział uzasadniając decyzję Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. Emil Panek.

Stanisław Gomułka urodził się w 1940 roku. Ukończył Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Później podjął pracę na Wydziale Ekonomicznym tegoż Uniwersytetu, gdzie był m.in. asystentem prof. Oskara Langego. Za działalność opozycyjną został z uczelni usunięty. W 1968 roku za działalność opozycyjną został zatrzymany przez SB i zamknięty na pięć miesięcy w więzieniu. Po wyjściu z więzienia, pozbawiony pracy, w maju 1969 roku zdecydował się wraz z rodziną na wyjazd za granicę.

Za granicą pracował na Wydziale Ekonomicznym Aarhus University (Dania), następnie - w latach 1970-2005 - na Wydziale Ekonomicznym London School of Economics and Political Sciences. Prowadził wykłady i badania naukowe z teorii wzrostu gospodarczego, teorii innowacji i wzrostu, zasad ekonomii, ekonomii porównawczej i reformy systemów ekonomicznych, na takich czołowych uniwersytetach amerykańskich, jak University of Pennsylwania (Wydział Ekonomiczny), Stanford University (Instytut Hoovera), Columbia University (Instytut Harrimana), Harvard University (Cambridge, Instytut ds. Rosji i Europy Wschodniej).

Laureat jest autorem ponad 100 dzieł naukowych, w tym takich fundamentalnych monografii jak "Twórcza aktywność, dyfuzja i stadia wzrostu gospodarczego" "Wzrost, innowacje i reformy w Europie Wschodniej", "Teoria innowacji i wzrostu gospodarczego".

Publikuje w czołowych ekonomicznych czasopismach naukowych świata, Europy i USA, m.in. w "Review of Economic studiem", "Journal of Economic Theory", "Journal of Comparative Economics", "Economics of Transition", "European Economic Review", "American Economic Review", "Cambridge Journal of Economic".

W połowie lat 80. XX wieku rozpoczął współpracę z prof. Leszkiem Balcerowiczem, zabiegał o włączenie Polski w struktury Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Był konsultantem Komisji Europejskiej ds. Europy Wschodniej. Po utworzeniu rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego i powołaniu Leszka Balcerowicza na stanowisko wicepremiera i ministra finansów, Stanisław Gomułka został "Zagranicznym Doradcą Ministra", a kilka miesięcy później członkiem tzw. Grupy Strategicznej wicepremiera Balcerowicza.

Do 2002 roku był doradcą kolejnych ministrów finansów, z przerwą w latach 1995-97. W międzyczasie doradca prezesa NBP, a w roku 2008, krótko (przez trzy miesiące) podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w rządzie Donalda Tuska. Ze stanowiska odszedł na własne żądanie.

Tytułami doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uhonorowano dotychczas 22 osoby, w tym prof. Leszka Balcerowicza, Lady Margaret Thatcher czy prof. Danutę Huebner. Uroczystość wręczenia doktoratu honorowego prof. Stanisławowi Gomułce zorganizowano w ramach II Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. (PAP)

kpr/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)