Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Szczylik i dr Worch tegorocznymi laureatami Fundacji Polpharmy

0
Podziel się:

Fundacja Naukowa Polpharmy po raz jedenasty przyznała granty na projekty
badawcze. W tym roku laureatami konkursu zostali prof. Cezary Szczylik oraz dr Remigiusz Worch.
Dziesięciu doktorantom przyznano również stypendia naukowe.

Fundacja Naukowa Polpharmy po raz jedenasty przyznała granty na projekty badawcze. W tym roku laureatami konkursu zostali prof. Cezary Szczylik oraz dr Remigiusz Worch. Dziesięciu doktorantom przyznano również stypendia naukowe.

W 2013 r. największy grant na badania w wysokości 410 tys. zł otrzymał prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Uczony otrzymał go na sfinansowanie prac dotyczących nowych sposobów leczenia raka jasnokomórkowego nerki.

Prof. Szczylik od wielu lat specjalizuje się w leczeniu raka nerki. Przeprowadził w ramach międzynarodowych projektów wiele badań klinicznych nowej generacji leków stosowanych w terapii tego nowotworu, które w ostatnich latach zrewolucjonizowały leczenie zawansowanych postaci raka nerki.

Rak jasnokomórkowy nerki jest jednym z najczęściej występujących tego rodzaju nowotworów złośliwych. Badania prof. Szczylika finansowane przez Fundację dotyczą jednej ze ścieżek molekularnych (tzw. kinaz tyrozynowych) mających istotny wpływ na rozwój tej choroby.

Prof. Piotr Kuna, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji, powiedział, że we współczesnej onkologii prace nad nowymi lekami skupione są na badaniu szlaków molekularnych. W przyszłości prawdopodobnie będą one sięgać jeszcze bardziej w głąb materii - w poszukiwaniu nowych leków będzie się badać cząstki elementarne będące obecnie domeną fizyki.

Drugi grant w wysokości 333 tys. zł otrzymał dr Remigiusz Worch z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Badacz jest biofizykiem, prowadzi badania nad mechanizmami molekularnymi wnikania wirusa grypy do komórki. Od kilkudziesięciu lat bada się w jaki sposób się to odbywa, ale wiele szczegółów nie jest jeszcze znanych.

"Mam nadzieję, że moje badania przyczynią się do lepszego zrozumienia początkowych etapów infekcji wirusem grypy, co ewentualnie może doprowadzić do opracowania nowych leków na grypę. Preparaty przeciwgrypowe obecnie stosowane mają tę wadę, że przydatne są jedynie w początkowej fazie zakażenia.

Prof. Kuna powiedział, że Fundacja jest jedyną w naszym kraju tego rodzaju prywatną instytucją, która inwestuje w polską naukę.

"Mamy nadzieję, że za tym przykładem pójdą także inne polskie firmy, które w większym stopniu będą finansować badania naukowe polskich naukowców" - dodał Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Powiedział również, że potencjał polskiej nauki jest ogromny. "Finansowanie badań i wdrażanie nowych osiągnięć do produkcji przez rodzimy przemysł to właściwy kierunek, w którym należy podążać" - podkreślił wiceminister zdrowia.

Fundacja Polpharmy dotychczas przyznała 54 granty na 45 projektów badawczych. Od 2006 r. przyznała również 27 stypendiów doktoranckich dla najzdolniejszych studentów studiów doktoranckich uczelni medycznych; 15 osób, które je otrzymało obroniło pracę doktorską. (PAP)

zbw/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)