Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof.Tadeusz Maliński honorowym doktorem Politechniki Poznańskiej

0
Podziel się:

Prof. Tadeusz Maliński, wybitny wynalazca i uczony, został w piątek doktorem
honoris causa Politechniki Poznańskiej. Do jego największych osiągnięć należy wykonanie pierwszego
na świecie pomiaru tlenku azotu w pojedynczej komórce.

Prof. Tadeusz Maliński, wybitny wynalazca i uczony, został w piątek doktorem honoris causa Politechniki Poznańskiej. Do jego największych osiągnięć należy wykonanie pierwszego na świecie pomiaru tlenku azotu w pojedynczej komórce.

Jego odkrycia pozwoliły na wyjaśnienie podstaw wielu chorób współczesnej cywilizacji, takich jak zawał serca, cukrzyca czy choroby Parkinsona i Alzheimera. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

"Odkrycia naukowe dokonane przez prof. Malińskiego służą człowiekowi w najbardziej dojmującym wymiarze. Są niezwykle pomocne w zwalczaniu wielu chorób cywilizacyjnych, służą ratowaniu życia" - powiedział w czasie piątkowej uroczystości rektor Politechniki Poznańskiej prof. Adam Hamrol.

Jak podkreślił, prof. Maliński jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie medycyny, farmakologii i inżynierii biochemicznej, który zdobył międzynarodowe uznanie za całokształt badań stanowiących nieoceniony wkład w rozwój nanomedycyny. Senat uczelni nadał naukowcowi tytuł honorowego doktora na wniosek Rady Wydziału Technologii Chemicznej.

"Powszechnie znana prawda głosi, że najtrudniej jest znaleźć uznanie we własnym kraju. Zaszczyt, jaki otrzymuję ze strony Politechniki Poznańskiej, jest dla mnie szczególnie cenny, bo przeczy tej prawdzie" - powiedział prof. Maliński dziękując za wyróżnienie.

Uroczystość nadania tytułu doktora h.c. odbyła się w ramach obchodów Dni Politechniki Poznańskiej. Zaplanowano ponadto uroczyste posiedzenie Senatu Akademickiego i wernisaż prac Wojciech Siudmaka.

Prof. Tadeusz Maliński urodził się w 1946 roku w Śremie. W 1969 roku ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach został zatrudniony na Wydziale Chemii Politechniki Poznańskiej, na którym w roku 1975 obronił pracę doktorską dotyczącą pomiarów lepkości w preparatach krwiozastępczych. Od 1979 roku pracuje w USA na stanowisku profesora uniwersytetów w Houston, Oakland, a obecnie w Ohio.

W swojej pracy naukowej prof. Maliński interesował się głównie poszukiwaniem nowych metod bioelektrochemicznych dla badań w medycynie oraz nowych materiałów przydatnych do symulacji procesów fizjologicznych.

Prof. Maliński był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i chemii. W 2003 roku otrzymał prestiżową nagrodę Gemi Award za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk, członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a niedawno został nominowany przez prezydenta USA do nagrody Albert Einstein World Award in Science.

Tytuł doktora honoris causa, oprócz Politechniki Poznańskiej, nadały mu również uczelnie w Sao Paulo, Zurychu, Wiedniu i Gdańsku. (PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)