Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Tadeusz Pisarski Honorowym Obywatelem Kalisza

0
Podziel się:

Zmarły w ubiegłym roku wybitny ginekolog i położnik profesor Tadeusz Pisarski
otrzymał godność Honorowego Obywatela Kalisza, a działająca od 35 lat Orkiestra Symfoniczna
Filharmonii Kaliskiej została wyróżniona Nagrodą Miasta.

Zmarły w ubiegłym roku wybitny ginekolog i położnik profesor Tadeusz Pisarski otrzymał godność Honorowego Obywatela Kalisza, a działająca od 35 lat Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej została wyróżniona Nagrodą Miasta.

W ostatnich latach honorowe tytuły i nagrody przyznawane są na uroczystych sesjach rady miejskiej z okazji czerwcowego Święta Miasta i rozpoczynających się Dni Kalisza. Tegoroczne potrwają do 19 czerwca.

Tytuł Honorowego Obywatela otrzymało do tej pory 21 osób, m.in. prezydent RP Stanisław Wojciechowski (1923 r.), marszałek Józef Piłsudski (1927 r.), pisarka Maria Dąbrowska i grafik Tadeusz Kulisiewicz (1960 r.), emigracyjny historyk Józef Garliński (1994 r.), Jan Paweł II (1997 r.), byli ambasadorowie USA i Izraela w Polsce - Christopher Robert Hill i Szewach Weiss (2003 r.) a także wybitna skrzypaczka profesor Wanda Wiłkomirska (2006 r.).

Profesor Tadeusz Pisarski był m.in. prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, szefem Fundacji Polsko-Niemieckiej "Edukacja w położnictwie i ginekologii", członkiem Rady Naukowej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. W 2002 r. związał się z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu, gdzie został dyrektorem Instytutu Położnictwa i Pielęgniarstwa.

Profesor uczestniczył w wielu kongresach ginekologów, m.in. w Singapurze, Moskwie, Montrealu, Rzymie, Brukseli, Berlinie, Bombaju. Opracował 23 podręczniki i opublikował kilkadziesiąt prac. Zajmował się także działalnością społeczną, głównie profilaktyką zdrowotną i nieodpłatną pomocą chorym.

Kaliscy filharmonicy otrzymali wyróżnienie za tworzenie "doskonałego wizerunku miasta w kraju i za granicą". Orkiestra występowała z najwybitniejszymi artystami, solistami i dyrygentami, m.in. z Wandą Wiłkomirską, Jerzym Maksymiukiem, Piotrem Palecznym, Rafałem Blechaczem, Wiesławem Ochmanem, Bernardem Ładyszem, Leszkiem Możdżerem, Włodkiem Pawlikiem i Zbigniewem Preisnerem.

W 2008 r. orkiestra, jako pierwsza w Polsce i piąta na świecie, wykonała Koncert Fortepianowy słynnego pianisty, polskiego pochodzenia Andre Czajkowskiego.

Filharmonicy z Kalisza są też wymienieni w księdze rekordów Guinnessa w kategorii "koncert na największej głębokości", koncertowali z rosyjskim wirtuozem skrzypiec Dymitrem Vasilievem na głębokości 600 m w Kopalni Soli w Kłodawie.

Orkiestra występuje m.in. w Niemczech i krajach Beneluksu. "W sposób szczególny - dorobkiem artystycznym i umiejętnościami muzycznymi - Filharmonia Kaliska w pełni zasługuje na wyróżnienie" - napisali radni w uzasadnieniu swojej decyzji.(PAP)

zak/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)