Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.11.2012 15:03

Prof. Violetta Bielecka laureatką nagrody Kurczewskiego

Wybitny dyrygent chóralny i pedagog prof. Violetta Bielecka z Białegostoku została tegoroczną laureatką nagrody imienia Jerzego Kurczewskiego. Decyzję ogłoszono w sobotę. To jedyna nagroda w Polsce, która honoruje twórców związanych z chóralistyką.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wybitny dyrygent chóralny i pedagog prof. Violetta Bielecka z Białegostoku została tegoroczną laureatką nagrody imienia Jerzego Kurczewskiego. Decyzję ogłoszono w sobotę. To jedyna nagroda w Polsce, która honoruje twórców związanych z chóralistyką. *

Nagroda zostanie wręczona laureatce w przyszłym roku.

Kapitule konkursu przewodniczył kompozytor, pianista i pedagog Krzysztof Meyer. "Pani profesor jest wybitnym dyrygentem, prowadzi Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, założyła też Chór Kameralny +Cantica Cantamus+ oraz Chór Żeńskiego Zespołu Szkół Muzycznych +Schola Cantorum Bialostociensis+ - powiedział PAP prof. Meyer.

Laureatami wyróżnienia są m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Stefan Stuligrosz, Andrzej Koszewski, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Pierwszym laureatem nagrody był Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis".

Nagroda jest przeznaczona dla osób udzielających się w dziedzinach, w których był aktywny Jerzy Kurczewski, czyli dyrygentura i kompozycja, ze szczególnym uwzględnieniem chóru lub szeroko pojętej wokalistyki.

Kurczewski założył w 1945 roku jeden z najsłynniejszych polskich chórów - Poznański Chór Chłopięcy "Polskie Słowiki".

Nagroda jest przyznawana od 1999 r. (PAP)

kpr/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz