Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Władysław Stróżewski honorowym obywatelem Krakowa

0
Podziel się:

Filozof prof. Władysław Stróżewski - od ponad 55 lat związany z Uniwersytetem
Jagiellońskim - otrzymał w środę tytuł honorowego obywatela Krakowa. "Jestem wdzięczny opatrzności,
że znalazłem się w tym mieście. Moje zasługi są żadne" - mówił dziennikarzom profesor.

Filozof prof. Władysław Stróżewski - od ponad 55 lat związany z Uniwersytetem Jagiellońskim - otrzymał w środę tytuł honorowego obywatela Krakowa. "Jestem wdzięczny opatrzności, że znalazłem się w tym mieście. Moje zasługi są żadne" - mówił dziennikarzom profesor.

Rada Miasta Krakowa uhonorowała prof. Stróżewskiego za zasługi dla nauki, Uniwersytetu Jagiellońskiego i miasta.

Dziękując za przyznanie tytułu, prof. Stróżewski mówił, że Kraków to miasto wcielające w życie najwyższe wartości. "Dlatego nie dziw, że moim marzeniem było zbliżenie się do Krakowa w sposób możliwie najdoskonalszy, żeby być w cieniu tego miasta albo raczej w jego promieniach. Rzeczywiście od wczesnej młodości było to moim marzeniem, które spełniło się w roku 1957 r., kiedy przyjechawszy do Krakowa, miałem okazję spotkać ludzi niesłychanie mi życzliwych" - wspominał prof. Stróżewski. Profesor długo wyliczał ludzi i środowiska, które wpłynęły na jego życie i dziękował im za ciepłe przyjęcie.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider mówił podczas uroczystości, że w dobie internetu i multimediów, w czasach prymatu wartości komercyjnych, Kraków honoruje swoim najwyższym wyróżnieniem profesora filozofii zajmującego się sprawami ponadczasowymi. "Jesteśmy zaszczyceni, że wśród honorowych obywateli miasta Krakowa znajdzie się wielki polski i krakowski naukowiec, filozof i wychowawca, człowiek wskazujący innym jak żyć dobrym, wartościowym życiem" - powiedział Kośmider.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że Kraków jest miejscem świadomego i emocjonalnego wyboru prof. Stróżewskiego, który od dziecka marzył, by tu zamieszkać. "Międzynarodowe uznanie, jakim cieszy się prof. Stróżewski jako filozof, charyzmatyczny wykładowca, autor tłumaczonych na wiele języków publikacji naukowych i popularyzatorskich, w tym znakomitych interpretacji dzieł muzyki i poezji, od lat opromienia nasze miasto sławą" - powiedział Majchrowski.

"Ogromna erudycja, doskonała precyzyjna i piękna polszczyzna, którą posługuje się pan profesor, jego szeroka, dogłębna wiedza, oryginalne własne przemyślenia, a przy tym skromność, pokora wobec nauki oraz życzliwość wobec otoczenia budzą powszechny podziw i szacunek" - podkreślił prezydent Krakowa. Jak dodał, prof. Stróżewski jest autorytetem nie tylko jako uczony, ale także jako "człowiek, którego życie i postawa pozostają w harmonii z wyznawanymi poglądami". "Dla pokoleń swoich uczniów, dla twórców i myślicieli, także dla nas, którzy nie posiadamy przygotowania filozoficznego pozostaje mistrzem i przewodnikiem na drogach poszukiwania prawdy i dążenia do mądrości" - mówił Majchrowski.

Władysław Stróżewski urodził się w 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Koźminie Wielkopolskim studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był uczniem profesorów Stefana Swieżawskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Romana Ingardena i Izydory Dąmbskiej.

Od 1957 r. jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1992 r. Od 1981 r. kierował Zakładem Filozofii, a od 1984 do 1987 r. był dyrektorem Instytutu Filozofii UJ. Był najpierw prodziekanem (1981-84), a potem dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ (1987-92) oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego UJ (1992-93).

Prof. Stróżewski prowadził zajęcia także na innych uczelniach, m.in. w KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Akademii Muzycznej w Warszawie, Kolegium Filozoficznym oo. Dominikanów w Krakowie, w akademiach muzycznych w Gdańsku, Katowicach i Krakowie. Jest autorem m.in. książek "Istnienie i wartość", "Dialektyka twórczości", "Wokół piękna. Szkice z estetyki", "O wielkości. Szkice z filozofii człowieka". W ostatnich dniach ukazała się pozycja "Logos, wartość, miłość".

Od kilku lat jest profesorem Akademii Ignatianum w Krakowie (wcześniej Wyższej Szkoły Filozoficzno - Pedagogicznej "Ignatianum"). Jest przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i redaktorem naczelnym "Kwartalnika Filozoficznego". Od 1990 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Prof. Stróżewski jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003) oraz laureatem Lauru Jagiellońskiego (2008). (PAP)

wos/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)