Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program atomowy Finlandii precyzyjnie zaplanowany do 2120 r.

0
Podziel się:

Program energetyki jądrowej Finlandii jest rozpisany na ponad 100 lat, aż
do zabezpieczenia zużytego paliwa z reaktorów, nawet tych, które jeszcze nie powstały -
poinformował w Warszawie w czasie II Międzynarodowego Forum Energetyki Jądrowej Jorma Karjala z
fińskiej firmy Fortum.

Program energetyki jądrowej Finlandii jest rozpisany na ponad 100 lat, aż do zabezpieczenia zużytego paliwa z reaktorów, nawet tych, które jeszcze nie powstały - poinformował w Warszawie w czasie II Międzynarodowego Forum Energetyki Jądrowej Jorma Karjala z fińskiej firmy Fortum.

W Finlandii działają obecnie cztery reaktory o stosunkowo niewielkiej mocy: dwa w należącej do Fortum elektrowni Loviisa i dwa w elektrowni Olkuiluoto, w której firma ma 26 proc. udziałów. W budowie jest francuskiej konstrukcji reaktor EPR w Olkuiluoto, jest też rządowa decyzja o budowie w tym miejscu kolejnego reaktora.

Jorma Karjala podkreślił we wtorek w Warszawie, że reaktory w Loviisa mogą działać do 2027 i 2030 r. Wtedy skończą się licencje i zacznie się proces ich dezaktywacji, a potem rozbiórki. Zużyte przez nie paliwo od 2020 r. zacznie stopniowo trafiać do budowanego właśnie ostatecznego składowiska radioaktywnych odpadów Onkalo, położonego tuż obok elektrowni Olkiluoto.

Proces ten jest zaplanowany do 2060 r. - podkreślił Karjala. Dodał, że w 2020 r. na składowisko trafią pierwsze partie odpadów z reaktorów Olkiluoto 1 i 2, które mają działać do 2040 r. Proces ten potrwa do ok. 2070 r., kiedy to do Onkalo trafią pierwsze partie wypalonego paliwa z budowanego reaktora Olkiluoto-3, który dopiero ma zacząć działać ok. 2015 r. i funkcjonować przez 60 lat.

Karjala podkreślał, że na składowisku przewidziano również miejsce na odpady z reaktora Olkiluoto-4, który jest na razie w sferze planów i prawdopodobnie zostanie uruchomiony za 10 lat. Ten reaktor ma działać prawie do 2080 r. a ostatnie partie radioaktywnych odpadów z niego mają trafić na składowisko tuż przed 2120 r.

Jak powiedział Jorma Karjala, wtedy składowisko zostanie ostatecznie zamknięte, a zgodnie z dzisiejszymi planami zatrudnienie przy nadzorze nad nim znajdzie około stu osób.

Karjala podkreślał, że nie oznacza to końca energetyki jądrowej w Finlandii, bo w planach jego firma ma budowę kolejnej siłowni, a inny operator jest obecnie na etapie wyboru jednej z dwóch możliwych lokalizacji pod swoją nową elektrownię.

Karjala przedstawił również szacunki kosztów końcowego składowania paliwa. Wynika z nich, że konieczne inwestycje, jak np. budowa składowiska, to ok. 700 mln euro, koszt rozbiórki reaktorów to 200 mln euro, natomiast prawie 2,5 mld euro będzie kosztowało do 2120 r. przerabianie i składowanie paliwa.

Składowisko Onkalo to wspólne przedsięwzięcie dwóch działających w Finlandii operatorów siłowni jądrowych. Wydrążono już w skale ponad 4 km tunelu, który docelowo będzie się kończył na głębokości prawie 450 m. Tam, w bocznych tunelach, umieszczone w miedzianych pojemnikach odpady spoczną praktycznie na zawsze. Onkalo ma zacząć działać w 2020 r.

Karjala podkreślał, że rozważano dwie lokalizacje tego składu, a mieszkańcy wespół z samorządami obu miejsc zabiegali o budowę właśnie u nich, licząc na związane z tym inwestycje i opłaty.

Zgodnie z fińskim prawem, operator elektrowni jądrowych ma obowiązek zagospodarowania zużytego paliwa jądrowego i rozebrania reaktorów po zakończeniu ich eksploatacji. (PAP)

wkr/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)