Notowania

wiadomości
25.04.2013 11:40

Program inwestycji PKN Orlen w I kw. 2013 r. wyniósł ponad 300 mln zł

Realizacja programu inwestycji określonego w strategii grupy PKN Orlen do 2017 r. wyniosła w I kw. 2013 r. ponad 300 mln zł - podała w czwartek spółka. Wśród realizowanych zadań PKN wymienił m.in. budowę instalacji oraz projekty poszukiwawcze ropy i gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Realizacja programu inwestycji określonego w strategii grupy PKN Orlen do 2017 r. wyniosła w I kw. 2013 r. ponad 300 mln zł - podała w czwartek spółka. Wśród realizowanych zadań PKN wymienił m.in. budowę instalacji oraz projekty poszukiwawcze ropy i gazu.

Przedstawiając w listopadzie 2012 r. strategię działań na lata 2013-17, płocki koncern informował, że w ciągu pięciu lat planuje wydać na inwestycje w grupie kapitałowej łącznie 22,5 mld zł.

Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, w ramach realizowanych strategicznych zadań rozpoczęto m.in. budowę instalacji odsiarczania spalin w zakładzie głównym spółki w Płocku, dzięki której zmniejszy się o 97 proc. emisja dwutlenku siarki z tamtejszej elektrociepłowni. Spółka podała też, że kontynuowana jest budowa instalacji vacuum flasher - destylacji próżniowej w litewskiej rafinerii Orlen Lietuva, która zwiększy tam uzysk paliw o ponad 2 pp.

PKN Orlen zaznaczył, że równocześnie trwa modernizacja instalacji amoniaku we włocławskim Anwilu; trwają także prace modernizacyjne na instalacjach olefin i kwasu siarkowego w zakładzie głównym płockiego koncernu.

Jednocześnie PKN Orlen przypomniał o rozpoczętej w połowie kwietnia budowie elektrociepłowni gazowo-parowej we Włocławku o mocy ok. 470 MWe, która kosztować będzie prawie 1,4 mld zł. Przewidywany termin zakończenia inwestycji, której wykonawcą będzie konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, to 2015 r.

Elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku będzie największą i najnowocześniejszą spośród elektrowni gazowo-parowych w Polsce. To strategiczna inwestycja płockiego koncernu, planującego w najbliższych latach rozwój segmentu energetycznego.

"Zaawansowane są przygotowania do podjęcia decyzji o realizacji drugiego z planowanych projektów energetycznych - budowy bloku gazowo-parowego w Płocku, które wkroczyły w fazę szczegółowych analiz ekonomicznych, po uzyskaniu decyzji środowiskowej oraz wykonaniu analizy wariantowej i studium wykonalności" - podał w czwartek PKN Orlen.

Wcześniej członek zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Piotr Chełmiński informował PAP, że budowa elektrociepłowni gazowo-parowej w Płocku obejmowałaby blok energetyczny - według wstępnych założeń - o minimalnej mocy 450-460 MWe, czyli podobnie jak we Włocławku, a maksymalnie 600 MWe. Przewidywany wstępnie okres realizacji inwestycji to lata 2014-17.

PKN Orlen, publikując w listopadzie 2012 r. nową strategię dla swej grupy kapitałowej informował, że w latach 2013-17 chce przeznaczyć 6,1 mld zł na działalność rafineryjną, dalsze 4,2 mld zł na energetykę, 5,1 mld zł na wydobycie, w tym głównie gaz z łupków, kolejne 4,7 mld zł na petrochemię oraz 2,4 mld zł na projekty w sektorze handlu detalicznego. (PAP)

mb/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz