Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program obchodów 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza

0
Podziel się:

Ponad 100 imprez - nagrody naukowe, koncert, wystawy, olimpiadę astronomii i
astrofizyki - zaplanowano dla uczczenia przypadającej w 2011 r. 400. rocznicy urodzin wielkiego
gdańskiego astronoma Jana Heweliusza - poinformowano we wtorek w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. .

Ponad 100 imprez - nagrody naukowe, koncert, wystawy, olimpiadę astronomii i astrofizyki - zaplanowano dla uczczenia przypadającej w 2011 r. 400. rocznicy urodzin wielkiego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza - poinformowano we wtorek w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. .

"Mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom postać Jana Heweliusza - niezwykłej osobowości naukowca, ale także działacza publicznego, a nawet browarnika - skłoni do tego, że więcej mówić publicznie o nauce" - powiedziała dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury Anna Czekanowicz.

Oficjalnie obchody Roku Heweliusza w Gdańsku zainaugurowane zostaną 27 stycznia 2011 r. uroczystą sesją Rady Miasta.

Gdańscy radni ogłosili 2011 Rokiem Heweliusza w styczniu tego roku. Obecnie w Sejmie trwają prace nad ustanowieniem Roku Heweliusza w całym kraju. Czytanie projektu uchwały w tej sprawie ma być czytane 24 listopada na sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

W ramach obchodów 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza zaplanowano wręczenie nagród naukowych miasta Gdańska jego imienia. Ustanowioną w 1987 r. nagrodę uhonorowano do tej pory 31 osób. Ogłoszone zostaną także wyniki konkursu "Tribute to Hevelius" dla naukowców na granty na badania własne.

Podczas jubileuszowego koncertu "Gwiazdy na gdańskim niebie" wystąpi znana amerykańska wokalistka jazzowa Cassandra Wilson.

Jedną z atrakcji obchodów będzie uruchomienie zegara pulsarowego w 351. rocznicę obserwacji przez Heweliusza przejścia Merkurego przed tarczą słoneczną 3 maja 1660 r.

"Nie ma takiego zegara nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W zasadzie będzie to antena astronomiczna skierowana w gwiazdę typu pulsar, zestawiona ze specjalistycznym urządzeniem elektronicznym, przerabiającym sygnał gwiazdy, w końcu przetwarzające go w sekundowy sygnał" - wyjaśnił dyrektor Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku, Grzegorz Szychliński.

Obchody Roku Heweliusza uświetni przeznaczona dla uczniów szkół średnich V Międzynarodowa Olimpiada Astronomii i Astrofizyki. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 2007 r., ostatnio jej uczestnicy rywalizowali w Pekinie.

W gdańskim Dworze Artusa dla uczczenia jubileuszu Heweliusza po raz 35. odbędzie się zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. To tego powstałego w 1923 r. stowarzyszenia naukowego zawodowych astronomów należy obecnie 251 osób.

W trakcie obchodów zaplanowano także kilka wystaw m.in. "Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów", "Paweł Włodkowic-Mikołaj Kopernik-Jan Heweliusz", wykłady naukowe oraz prezentację filmu dokumentalno-edukacyjnego dla szkół poświęconego życiu astronoma.

Z okazji 400. rocznicy urodzin Heweliusza wydane zostaną także znaczek pocztowy i moneta okolicznościowa. Pojawi się także "Hewelianka" oficjalne ciastko miasta wyłonione w konkursie dla gdańskich cukierników. Dojdzie też do odsłonięcia pomnika asteroid.

W ramach obchodów Teatr Wybrzeże w Gdańsku rozstrzygnie konkurs na utwór dramatyczny poświęcony Heweliuszowi, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku wyda komiks dotyczący życia astronoma.

Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł - także w tym mieście w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r.

Gdański astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca, Jan Heweliusz pochodził z rodziny browarników. W młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów. W 1664 r. Heweliusz został członkiem Królewskiej Akademii Nauk w Londynie. (PAP)

rop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)