Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program Radia Racja na Białoruś - jeszcze nie od środy

0
Podziel się:

14.2.Białystok (PAP) - Nie w środę 15 lutego, ale kilka dni
później Radio Racja rozpocznie nadawanie programu na Białoruś. Nie
zostały bowiem jeszcze uzgodnione sprawy techniczne związane z
przesyłem sygnału - poinformowali PAP we wtorek przedstawiciele
radia.

bEJlYIvF

14.2.Białystok (PAP) - Nie w środę 15 lutego, ale kilka dni później Radio Racja rozpocznie nadawanie programu na Białoruś. Nie zostały bowiem jeszcze uzgodnione sprawy techniczne związane z przesyłem sygnału - poinformowali PAP we wtorek przedstawiciele radia.

Przygotowywany w Białymstoku program (bo tam znajduje się studio rozgłośni) ma być nadawany na falach średnich, z nadajnika znajdującego się niedaleko Katowic. Sprawy techniczne dotyczą tzw. drogi dosyłania tam tego sygnału.

Żaden z rozmówców nie był pewien konkretnej daty uruchomienia nadawania, ale ma się to stać w ciągu kilku dni, około 20 lutego.

bEJlYIvH

W Białymstoku jest już gotowe studio Radio Racja, w tym samym miejscu, gdzie działało kilka lat temu, zanim z powodów finansowych zaprzestało emisji programu. Pracować tam będą dziennikarze z Polski i Białorusi.

Pierwsze audycje mają trwać 1-2 godziny, na falach średnich mają być słyszalne w centralnej i wschodniej Białorusi.

Niedługo potem Racja powinna zacząć też nadawać na UKF, korzystając z częstotliwości, którą ma zapisaną w koncesji.

Radio Racja to rozgłośnia, która kilka lat temu nadawała z Białegostoku i Warszawy program dla mniejszości białoruskiej w Polsce odbierany także w części Białorusi, ale zaprzestała swej działalności z powodu trudności finansowych. Obecnie jej działalność ma być finansowa z budżetu państwa.

bEJlYIvN

Pod koniec stycznia niemiecka firma Media Consulta, która ma współpracować m.in. z polskim partnerem Europejskie Radio dla Białorusi, wygrała przetarg na nadawanie finansowanych przez Unię Europejską audycji na Białoruś.

Komisja Europejska przeznaczyła na ten projekt, obejmujący audycje radiowe i telewizyjne, internet, wsparcie białoruskiej prasy oraz szkolenia dziennikarzy, 2 mln euro. Przegrał w tej konkurencji m.in. wspólny projekt polskiego radia i telewizji publicznej, ale ci partnerzy zapowiedzieli odwołanie od rozstrzygnięcia przetargu.

Niewykluczone, że Radio Racja i Europejskie Radio dla Białorusi porozumieją się w przyszłości co do wspólnego prowadzenia rozgłośni. Jak mówią przedstawiciele Radia Racja, takie rozmowy są już prowadzone. (PAP)

rof/ dsr/ kaj/

bEJlYIwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)