Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Programy Instytutu Lecha Wałęsy o Afryce Płn. i Ameryce Łacińskiej

0
Podziel się:

Instytut Lecha Wałęsy uruchomił nowe programy z cyklu "Solidarni z ...": La
Program i Maghreb+. Są one poświęcone Ameryce Łacińskiej i Afryce Płn. Na portalach programów
podawane są aktualne informacje oraz relacje blogerów z tych części świata.

Instytut Lecha Wałęsy uruchomił nowe programy z cyklu "Solidarni z ...": La Program i Maghreb+. Są one poświęcone Ameryce Łacińskiej i Afryce Płn. Na portalach programów podawane są aktualne informacje oraz relacje blogerów z tych części świata.

Celem obu programów - powiedziała PAP Nina Osucha z agencji PR współpracującej z Instytutem Lecha Wałęsy - jest z jednej strony wsparcie budowy demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w państwach obu regionów, a z drugiej: przybliżenie Polakom aktualnych wydarzeń w Ameryce Łacińskiej oraz Afryce Północnej.

Ponieważ strony internetowe programów - poza źródłem informacji - mają stanowić forum wymiany opinii, prowadzone są zarówno w języku polskim, jak i w językach właściwych dla danego regionu. Na stronie www.laprogram.com można znaleźć publikacje w języku hiszpańskim, a na stronie www.maghrebplus.com - teksty w języku arabskim. Dodatkowo najważniejsze materiały są tłumaczone na język angielski.

"Poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi m.in. z Argentyny i Wenezueli, La Program rozwija działalność edukacyjną w zakresie demokracji i praw człowieka, a także dba o budowę dialogu między społeczeństwami europejskim i latynoamerykańskim, kontynuując wieloletnie związki prezydenta Wałęsy z Ameryką Łacińską" - przekonuje koordynatorka La Programu Patrycja Satora.

Jednym z efektów tej współpracy będzie wizyta w Polsce Yoani Sanchez, autorki jednego z najpoczytniejszych blogów na świecie, na co dzień publikującej posty z socjalistycznej Kuby.

Jak poinformowała Osucha, Sanchez przyjedzie do Polski 25 maja i pozostanie kilka dni. Planowane jest jej spotkanie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą oraz spotkanie dotyczące książki Sanchez "Cuba libre. Notatki z Hawany".

Yoani Maria Sanchez Cordero, której przez lata władze w Hawanie odmawiały prawa wyjazdu z kraju ze względu na jej krytyczną oceny sytuacji na Kubie, skorzystała z szansy na wyjazd za granicę po rozluźnieniu przez rząd przepisów migracyjnych w styczniu. Blogerka wyruszyła w 80-dniową podróż po kilku krajach Ameryki i Europy. W kwietniu spotkała się na przykład ze swoimi rodakami w Miami.

Blog Sanchez "Generacion Y" - www.desdecuba.com/generationy - przetłumaczono na blisko dwa tuziny języków. Sanchez opisuje na nim trudną rzeczywistość życia na wyspie oraz informuje o przypadkach łamania praw człowieka i wolności prasy. Za swą pracę i odwagę była wielokrotnie nagradzana.

Z kolei program Maghreb+, poza działem newsowym i politycznym, ma m.in. działy "Ekologia" oraz "Nauka", gdzie można znaleźć teksty poświęcone problemom środowiska naturalnego oraz edukacji w państwach Maghrebu i nie tylko - stąd też "plus" w nazwie programu.

Na stronie znajdziemy również informacje dotyczące poszczególnych państw regionu oraz wpisy czołowych blogerów poświęcone bieżącym wydarzeniom.

Zgodnie z zapowiedziami koordynatora programu Maghreb+ Andrzeja Muszyńskiego inicjatywa obejmie szereg dodatkowych akcji. "Planujemy zaprosić do współpracy kolejnych blogerów z regionu, a w przyszłości również organizować warsztaty edukacyjne w wybranych krajach Afryki Północnej" - zapowiedział.

Instytut Lecha Wałęsy w cyklu "Solidarni z ..." do tej pory uruchomił programy poświęcone m.in. Kubie, Tybetowi, Birmie, Iranowi, a także program "Eye on Sudan" i "Solidarni dla przyszłości". (PAP

mzk/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)