Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt budżetu Krakowa skierowany do dalszych prac

0
Podziel się:

Rada Miasta Krakowa w pierwszym czytaniu skierowała we wtorek do dalszych
prac projekt budżetu miasta na 2010 rok, przedstawiony przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Rada Miasta Krakowa w pierwszym czytaniu skierowała we wtorek do dalszych prac projekt budżetu miasta na 2010 rok, przedstawiony przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Projektowi groziło odrzucenie już w pierwszym czytaniu, bowiem za takim rozwiązaniem głosowali radni Platformy Obywatelskiej, tworzący największy klub. Za dalszymi pracami nad budżetem opowiedzieli się jednak wszyscy radni z drugiego co do wielkości klubu PiS, jak i radni niezrzeszeni. Za wnioskiem PO o odrzucenie dokumentu głosowało 19 radnych, a przeciw - 22.

Zdaniem prezydenta Majchrowskiego decyzja PO, która od trzech lat popierała przedstawiane przez niego budżety, miała charakter polityczny i jest związana z rozpoczętą przez tą partię kampanią wyborczą na prezydenta Krakowa. Kandydatem PO jest obecny wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Radny Grzegorz Stawowy (PO) powiedział PAP, że zdaniem jego klubu projekt budżetu jest przeszacowany, jeśli chodzi o dochody i niedoszacowany, jeśli chodzi o wydatki. "Wyszło nam na to, że budżet na rok 2010 jest po prostu nie do zrealizowania" - ocenił.

Odrzucił on sugestię prezydenta, że decyzja PO miała charakter polityczny i była związana z nadchodzącymi wyborami na prezydenta miasta.

Z kolei radni należący do PiS oraz radni niezależni zarzucili PO, że podejmuje walkę wyborczą, nie zważając na dobro Krakowa i jego mieszkańców. Krytycznie oceniają oni projekt Majchrowskiego, ale uznali, iż dla dobra miasta należy skierować go do dalszych prac.

Prezydent Jacek Majchrowski, przedstawiając radnym projekt budżetu ocenił, że jest on trudny, ale przemyślany i jak najbardziej realny. Zaznaczył, iż został on opracowany w dobie globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego.

Zgodnie z dokumentem dochody budżetu w przyszłym roku zostały zaplanowane w wysokości 3,320 mld zł, a wydatki przewidziano w wysokości 3,294 mld zł. Wskaźnik skumulowanego zadłużenia miasta ma osiągnąć poziom 55,04 proc. w 2010 roku.

Projekt przewiduje kontynuowanie wszystkich rozpoczętych inwestycji i tych, na realizację których już zostały podpisane umowy.

"Mamy również przygotowanych pod względem formalnym szereg inwestycji, które będzie można uruchomić, jeżeli w ciągu roku okaże się, że miasto dysponuje wolnymi środkami" - zaznaczył Majchrowski.

W sumie w latach 2010-2012 w budżecie Miasta Krakowa na realizację programu inwestycyjnego zamierza się przeznaczyć 1,7 mld zł, z czego ponad 583 mln zł ma przypadać na przyszły rok.(PAP)

rgr/ je/ gma/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)