Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt dot. likwidacji delegatur resortu skarbu państwa - do komisji

0
Podziel się:

Posłowie skierowali w środę rządowy projekt ustawy o likwidacji delegatur
terenowych Ministerstwa Skarbu Państwa do dalszych prac w komisji. Projekt zakłada, że od 1 maja
br. przestanie działać 13 delegatur. Szacowane oszczędności mają wynieść 2,7 mln zł.

Posłowie skierowali w środę rządowy projekt ustawy o likwidacji delegatur terenowych Ministerstwa Skarbu Państwa do dalszych prac w komisji. Projekt zakłada, że od 1 maja br. przestanie działać 13 delegatur. Szacowane oszczędności mają wynieść 2,7 mln zł.

Wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik przedstawiając posłom projekt argumentował, że delegatury terenowe powstały na początku lat 90., kiedy stan przekształceń własnościowych był zupełnie inny niż obecnie, a dalsze utrzymywanie tych jednostek jest już niepotrzebne.

"Prowadzony od lat 90. ubiegłego wieku w naszym kraju proces przekształceń własnościowych wkroczył już w zasadniczy etap. Przypomnę, że w 1990 r., kiedy zaczynaliśmy proces przemian własnościowych, w Polce było prawie 9 tys. przedsiębiorstw państwowych. Na chwilę obecną w Polsce mamy 27 przedsiębiorstw państwowych czynnych, 23 przedsiębiorstwa państwowe są postawione w stan likwidacji i w stosunku do 33 przedsiębiorstw prowadzone są procesy upadłości" - wyliczał Gawlik.

Mówił, że trzeba dostosować strukturę administracji do zmieniających się zadań związanych ze sprawowaniem nadzoru Skarbu Państwa, ale zaznaczył, że trzeba to robić w sposób odpowiedzialny. Zgodnie z projektem zadania realizowane dotychczas przez delegatury zostaną przejęte przez ministra skarbu państwa i wojewodów.

"Przykrym, aczkolwiek nieuniknionym skutkiem wprowadzenia zmian jest zmniejszenie zatrudnienia (...) W tym kontekście trzeba mieć jednak świadomość celu, jaki przyświeca projektodawcy. Celem tym jest efektywniejsze wykorzystanie zasobów finansowych oraz środków ludzkich, zarówno na szczeblu centralnym (...), jak i urzędów wojewódzkich" - powiedział wiceminister. Dodał, że wejście w życie ustawy spowoduje likwidację 91 etatów, w ramach których zatrudnionych jest 95 osób.

Posłowie opozycji zarzucali rządowi, że nie doszacował realnych skutków wprowadzenia tej ustawy i realnie oszczędności będą mniejsze, ponieważ zadania delegatur przejmą inne urzędy, co z kolei zwiększy ich koszty. Posłowie jednak byli zgodni, że nad ustawą warto nadal pracować i skierowali projekt do prac w komisji skarbu państwa. Poparcie ustawy zadeklarowały kluby PO i Ruchu Palikota. (PAP)

her/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)