Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt dot. nadzoru właścicielskiego w wykazie prac rządu

0
Podziel się:

Projekt ustawy o nadzorze właścicielskim trafił do wykazu prac
legislacyjnych Rady Ministrów - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa resortu skarbu
państwa Magdalena Kobos.

Projekt ustawy o nadzorze właścicielskim trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa resortu skarbu państwa Magdalena Kobos.

"Ustawa o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa (tzw. ustawa o nadzorze właścicielskim) umożliwi wprowadzenie jednolitych i efektywnych mechanizmów wykonywania przez Skarb Państwa uprawnień korporacyjnych. Ma na celu zagwarantowanie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, a przez to tworzenie odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek kadry menedżerskiej w spółkach Skarbu Państwa" - wyjaśniła Kobos.

Dodała, że szczegóły na temat projektu zostaną przekazane, jak tylko projekt zostanie skierowany na ścieżkę legislacyjną.

W lutym resort skarbu zapowiedział, że przygotowany zostanie nowy projekt ustawy o nadzorze właścicielskim, w którym znajdzie się wiele rozwiązań z poprzedniego dokumentu, także opracowanego przez MSP. Wskazano, że odzwierciedlenie w projekcie znajdzie też kodeks dobrych praktyk, który minister skarbu opublikował w styczniu 2012 r.

Pierwotny projekt ustawy o nadzorze właścicielskim przygotowało ministerstwo skarbu w rządzie poprzedniej kadencji. Dotyczył on kluczowych spółek Skarbu Państwa i miał na celu wprowadzenie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, tworzenie kadry menedżerskiej - odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek. Przewidywał m.in. powołanie instytucji spółek kluczowych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, w których byłyby wprowadzone motywacyjne systemy wynagrodzeń.

Dokument przewidywał, że wybierani przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy kandydaci na członków rad nadzorczych musieliby otrzymać rekomendacje Komitetu Nominacyjnego. W 10-osobowym komitecie miałyby się znaleźć osoby z doświadczeniem i pozycją w świecie biznesu. Kandydatów mieliby zgłaszać ministrowie skarbu, gospodarki, finansów publicznych, instytucji finansowych, transportu, łączności oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Wiosną 2011 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie i rozpatrzyła go sejmowa komisja Skarbu Państwa. Do drugiego czytania i głosowania jednak nie doszło.

Szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w czwartek wieczorem w Superstacji, że modelowym rozwiązaniem, jak powinna wyglądać rada nadzorcza każdej spółki, a w szczególności spółki kluczowej, jest Rada Gospodarcza przy Premierze.

"To jest idealny przykład, jak rada nadzorcza każdej spółki, a w szczególności spółki kluczowej, powinna docelowo wyglądać i być według tych właśnie kryteriów tworzona. Czyli mamy najlepszych ludzi z rynku, również prywatnego, którzy są świetnymi ekspertami, bardzo znane nazwiska ze świata biznesu, nauki, socjologii. Ja do takiego modelu dążę" - powiedział minister. (PAP)

mmu/ ska/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)