Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt dot. nowych obowiązków funduszy inwestycyjnych do podkomisji

0
Podziel się:

Podkomisja do spraw instytucji finansowych zajmie się projektem nowelizacji
ustawy o funduszach inwestycyjnych, który nakłada na nie nowe obowiązki informacyjne wobec swoich
klientów - zdecydowała w środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Podkomisja do spraw instytucji finansowych zajmie się projektem nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych, który nakłada na nie nowe obowiązki informacyjne wobec swoich klientów - zdecydowała w środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

W środę podczas posiedzenia komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu przygotowanego przez posłów PiS, po czym został on przekazany do dalszych prac w podkomisji.

Zgodnie z projektem fundusze inwestycyjne będą musiały przekazywać nieodpłatnie swoim klientom informacje o ilości oraz łącznej wartości posiadanych przez nie jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych. Informacje te powinny być przekazywane do 31 marca, a mają dotyczyć stanu posiadania na 31 grudnia roku poprzedniego. Nowy obowiązek nie dotyczyłby funduszy inwestycyjnych zamkniętych, emitujących publiczne certyfikaty inwestycyjne. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Według autorów projektu, proponowana zmiana ma zwiększyć przejrzystość rynku funduszy inwestycyjnych. Ich zdaniem, może to sprzyjać popularyzacji tej formy oszczędzania i inwestowania oraz podejmowaniu racjonalnych decyzji przez uczestników funduszy.

"Fundusze inwestycyjne w obecnym stanie prawnym nie informują klientów o stanie posiadanych jednostek uczestnictwa. Powoduje to coraz częściej kłopotliwe sytuacje, ponieważ wiele osób przestaje się orientować, w którym funduszu zdeponowało środki i jaką one stanowią aktualnie wartość" - napisano w uzasadnieniu do dokumentu.

Posłowie wskazują, że w przypadku, gdy ktoś nabył jednostki uczestnictwa i zgubił dokumenty potwierdzające to, po latach są problemy z ustaleniem, w którym funduszu i u jakiego dystrybutora nastąpiła transakcja.

"Takich (...), z pozoru tylko nieistotnych uciążliwości można uniknąć poprzez wprowadzenie proponowanej zmiany do ustawy" - uzasadniają autorzy projektu.

Ich zdaniem, nowa regulacja nie powinna przynieść dużych dodatkowych kosztów, gdyż niektóre fundusze inwestycyjne przekazują pocztą swoim klientom informacje handlowe i marketingowe nawet kilka razy w roku. Informacje takie byłyby bardziej użyteczne dla klientów, jeśli rozszerzy się je o stan i wycenę bieżącą posiadanych jednostek lub certyfikatów.

"Przedmiotowy projekt ustawy rodzi pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa, ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego" - napisano w uzasadnieniu.(PAP)

mmu/ pad/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)