Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt dotyczący karalności stalkingu - do podkomisji

0
Podziel się:

Do dalszych prac w sejmowej podkomisji skierowany został w środę projekt
noweli Kodeksu karnego wprowadzający karalność tzw. stalkingu - uporczywego, złośliwego
nagabywania, które może wywołać poczucie zagrożenia. Za takie czyny ma grozić do trzech lat
więzienia.

Do dalszych prac w sejmowej podkomisji skierowany został w środę projekt noweli Kodeksu karnego wprowadzający karalność tzw. stalkingu - uporczywego, złośliwego nagabywania, które może wywołać poczucie zagrożenia. Za takie czyny ma grozić do trzech lat więzienia.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, zjawisko stalkingu zaczęto analizować w latach 80. XX wieku wraz z pojawieniem się niebezpiecznych i agresywnych zachowań wobec znanych postaci życia publicznego.

"Jedną z bardziej znanych ofiar +stalkingu+ był John Lennon, zastrzelony przez uporczywie śledzącego go Marka Davida Chapmana, ale również Jodie Foster, dla zwrócenia uwagi której prześladujący ją John Hinckley podjął nawet próbę zamachu na prezydenta USA - Ronalda Reagana" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Ekspert komisji, profesor prawa karnego z Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Kruszyński, komentując rządowy projekt, powiedział, że choć nie jest zwolennikiem mnożenia struktur w dziedzinie prawa karnego, to rzeczywiście trzeba iść z duchem czasu. "Stalking, w dobie Internetu, sms-ów i elektroniki jest to rzeczywiście problem" - powiedział Kruszyński.

Według proponowanych zapisów karze do trzech lat więzienia podlegać będzie osoba, która poprzez uporczywe nękanie wzbudza u ofiary poczucie zagrożenia lub "istotnie narusza jej prywatność". Nękanie to może być prowadzone na przykład poprzez wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej sms-ów, śledzenie, ale też obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy.

Taka kara ma grozić również osobom wykorzystującym wizerunek pokrzywdzonego lub inne jego dane osobowe w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej, na przykład poprzez zamawianie na jego koszt towarów oraz tworzenie bez jego wiedzy kont osobistych na portalach społecznościowych.

W projekcie przewidziano, że w przypadku, gdy sprawca w wyniku prowadzonego przez siebie nękania doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, grozić mu będzie nawet do 10 lat więzienia. Pomysłodawcy zmian przyjęli, że ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Ponadto nowelizacja zawiera zmianę zapisu regulującego przesłanki orzekania przez sąd środków karnych, m.in. zakazu kontaktowania się z określonymi osobami i zakazu zbliżania się do określonych osób. Artykuł ten w brzmieniu dotychczasowym przewiduje jedynie taką możliwość w odniesieniu do przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, popełnionych na szkodę małoletniego oraz w przypadku skazania za przestępstwo z użyciem przemocy. Według projektu taki środek będzie też można orzec za "inne przestępstwo przeciwko wolności", czyli na przykład stalking.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiając latem projekt zmian informowało, powołując się na zlecony przez siebie sondaż, że spośród 10 tys. badanych Polaków co dziesiąty twierdził, że padł ofiarą stalkingu. Przeprowadzone badania wykazały, iż ofiarami zjawiska stalkingu mogło zostać ponad trzy miliony Polaków, z czego 80 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat. (PAP)

gdyj/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)