Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt edukacyjno-kulturalny "2013 Europejski Rok Obywateli"

0
Podziel się:

Koncert, wystawa zdjęć, debaty m.in. z udziałem pisarzy, spektakle i
projekcje filmów to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu edukacyjno-kulturalnego
"2013 Europejski Rok Obywateli", który odbędzie się w dniach 1-4 grudnia w Warszawie.

Koncert, wystawa zdjęć, debaty m.in. z udziałem pisarzy, spektakle i projekcje filmów to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu edukacyjno-kulturalnego "2013 Europejski Rok Obywateli", który odbędzie się w dniach 1-4 grudnia w Warszawie.

"Projektodawcą tej inicjatywy jest Parlament Europejski i Rada Europy, którzy zaproponowali, by zająć się w tym roku kwestią obywatelskości unijnej i europejskiej" - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej krytyk literacki Tomasz Miłkowski, który weźmie udział w części wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu. Miłkowski przywołał wyniki badań, według których świadomość przynależności i funkcjonowania w szerokiej wspólnocie unijnej jest umiarkowana. "Stąd pomysł, by o tym mówić i przypominać" - dodał.

Zwieńczeniem obchodów Roku Obywateli uchwalonego przez Parlament Obywatelski będzie cykl wydarzeń organizowanych w Warszawie m.in. przez Dom Spotkań z Historią i Teatr Polski. Projekt nieoficjalnie rozpocznie 28 listopada spektaklem "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskim.

Oficjalną inaugurację zaplanowano na 1 grudnia na Scenie Kameralnej teatru. W jej ramach odbędzie się spotkanie z prof. Ewą Łętowską i koncert "Wszystkie Istoty Ludzkie...", podczas którego przypomniany zostanie tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz zaprezentowane będą utwory Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta poświęcone prawom i godności człowieka, w interpretacji Anny Seniuk, Andrzeja Seweryna i Trio de Varsovie. Uroczystości będzie towarzyszyła wystawa zdjęć Macieja Byczkowskiego "Prawa człowieka. Dostrzegam".

Następnego dnia w Domu Spotkań z Historią będzie miało miejsce spotkanie "Obywatel wzorowy - zbuntowany czy posłuszny?" z udziałem Władysława Bartoszewskiego. Tematem ma być rola i zadania obywateli w różnych systemach politycznych i wpływ historii na kształtowanie się postaw obywatelskich. Wieczorem tego samego dnia w Teatrze Polskim zaplanowano dyskusję pt. "Unia-obywatel-człowiek", do której zaproszono pisarzy Esther Vilar, Martina Pollacka i Kaję Malanowską. Podczas spotkania będzie można również wysłuchać fragmentów książek twórców w wykonaniu Joanny Żółkowskiej, Adama Ferencego, Mai Barełkowskiej, Piotra Cyrwusa i Grzegorza Matysika.

3 grudnia na Scenie Kameralnej teatru zostanie zaprezentowany spektakl Teatru TV "Antygona" w reżyserii Andrzeja Seweryna z udziałem Agnieszki Grochowskiej i Krzysztofa Gosztyły. Towarzyszyć mu będzie dyskusja o relacjach społeczeństwo-jednostka i obywatelskim nieposłuszeństwie, w której będą uczestniczyć reżyser, dyrektor Instytutu Socjologii UW prof. Andrzej Waśkiewicz oraz krytyk teatralny i literacki Tomasz Miłkowski.

Projekt "2013 Europejski Rok Obywateli" zakończy się 4 grudnia spotkaniem w Domu Spotkań z Historią z udziałem szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej, dyrektora Caritas Polska ks. prałata Mariana Subocza i ambasadorki programu "Dźwięki marzeń" Olgi Bończyk. Mają oni podzielić się z publicznością przemyśleniami na temat solidarności i wspólnoty.

W ramach wydarzeń towarzyszących projektowi zaplanowano pokazy filmów poświęconych postaciom znanym ze swej działalności obywatelskiej, takich jak m.in. Ignacy Jan Paderewski czy Stefan Starzyński. Przygotowany został również konkurs fotograficzny na facebookowym profilu Domu Spotkań z Historią "My, obywatele Warszawy". (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)