Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym

0
Podziel się:

Utworzenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym
oraz Pomocy Postpenitencjarnej zasilanego m.in. z potrąceń z
wynagrodzeń skazanych oraz z nawiązek orzekanych przez sądy wobec
sprawców przestępstw - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu
karnego.

Utworzenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zasilanego m.in. z potrąceń z wynagrodzeń skazanych oraz z nawiązek orzekanych przez sądy wobec sprawców przestępstw - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego.

Projekt został w środę przyjęty przez Radę Ministrów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Celem projektu jest większa skuteczność pomocy pokrzywdzonym, a także większa jawność wydatkowanych środków. Oznacza to połączenie w jednym funduszu źródeł finansowania pomocy dla pokrzywdzonych i członków ich rodzin, a także dla odbywających karę pozbawienia wolności, zwalnianych z zakładów penitencjarnych oraz ich rodzin.

Zgodnie z projektem sąd może orzec nawiązkę na rzecz Funduszu w przypadku skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, albo za inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka czy ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Świadczenie na rzecz Funduszu do wysokości 60 tys. zł sąd może orzec także odstępując od wymierzenia kary.

Fundusz ma być - zgodnie z projektem - zasilany z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych, potrąceń w wysokości 20 proc. wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych, wykonania kar dyscyplinarnych, spadków, zapisów i darowizn, dotacji, zbiórek i innych źródeł.

Środki Funduszu są przeznaczane na: pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną, pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, a także promowanie i wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć służących poprawie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, podejmowanie przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i informacyjnym.

Za pieniądze z Funduszu organizacje pozarządowe (np. stowarzyszenia, fundacje) będą tworzyć m.in. sieć pomocy ofiarom przestępstw. Dzięki niej każdy pokrzywdzony będzie mógł uzyskać niezbędne informacje, porady, pomoc prawną, psychologiczną czy socjalną. Ważnym elementem tego systemu będzie powołanie instytucji "opiekuna ofiary" - wolontariusza, który w miarę potrzeby będzie pomagał pokrzywdzonemu.

Według dotychczasowych rozwiązań, pieniądze z nawiązek można było przeznaczać jedynie na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, ochroną środowiska, udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem.

Na realizację zadań z tego zakresu ma być ogłaszany konkurs ofert. Warunki tego konkursu określi minister sprawiedliwości w rozporządzeniu.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu scentralizowanie środków w jednym Funduszu pozwoli na prowadzenie spójnej i przejrzystej polityki pomocy pokrzywdzonym oraz skazanym. Dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie nie były wystarczająco przejrzyste i jawne.

W 2007 roku tylko 198 podmiotów z 642 znajdujących się w wykazie ministra sprawiedliwości, zajmujących się pomocą pokrzywdzonym przekazało w terminie sprawozdanie, dotyczące wydatkowania przekazanych im środków.(PAP)

dom/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)