Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt komisji: MSZ bez obowiązku opiniowania projektów ustaw

0
Podziel się:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie będzie miało już obowiązku opiniowania
wszystkich projektów ustaw co do ich zgodności z prawem europejskim - przewiduje projekt zmian w
Regulaminie Sejmu przygotowany przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich.

*Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie będzie miało już obowiązku opiniowania wszystkich projektów ustaw co do ich zgodności z prawem europejskim - przewiduje projekt zmian w Regulaminie Sejmu przygotowany przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich. *

Projekt został już skierowany do marszałek Sejmu. Istota zmiany polega na skreśleniu jednego z ustępów art. 42 Regulaminu Sejmu, zgodnie z którym "w sprawach dotyczących zgodności przepisów rozpatrywanych projektów ustaw z prawem UE obowiązkowe jest zasięganie opinii ministra właściwego do spraw członkostwa Polski w UE".

W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że nowela ma "unowocześnić i przywrócić funkcjonalność opiniowanych aktów prawnych w zakresie zgodności z prawem UE w parlamentarnej fazie procesu legislacyjnego".

Wiceszef komisji Jerzy Budnik (PO) wyjaśnił PAP, że opinia resortu spraw zagranicznych, co do zgodności z prawem europejskim byłaby wymagana tylko do projektów kierowanych do Sejmu przez rząd. Na kolejnych etapach prac legislacyjnych takie opinie sporządzałoby Biuro Analiz Sejmowych lub Biuro Legislacyjne.

W przypadku projektów poselskich o zgodności z prawem UE wypowiadałyby się tylko sejmowe biura prawne.

Budnik zaznaczył, że przepis w Regulaminie Sejmu w dotychczasowym brzmieniu miał uzasadnienie przed przystąpieniem Polski do UE, kiedy było mało specjalistów od prawa europejskiego, a większość z nich pracowała w resorcie spraw zagranicznych.

Jak dodał, propozycja zmian w Regulaminie Sejmu to również efekt listu szefa MSZ Radosława Sikorskiego do marszałek Ewy Kopacz. Sikorski prosił o nowelizację w regulaminie w sprawie opiniowania projektów, argumentując, że obecnie resort tworzy ekspertyzy pod presją i bez pogłębionej analizy.

Szef dyplomacji zwracał też uwagę, że w obecnej praktyce Sejm oczekuje wydawania opinii do każdego projektu ustawy na każdym etapie prac, do sprawozdania komisji po pierwszym czytaniu; do poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu; do uchwały Senatu, jeśli ten wniósł poprawki.

Propozycja komisji regulaminowej zniesie także - związany z wyrażaniem opinii w sprawie zgodności projektowanych przepisów z prawem UE - obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach komisji sejmowych przedstawicieli MSZ. (PAP)

ajg/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)