Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt PO: majątek po FWP do podziału między OPZZ, "S" i FZZ

0
Podziel się:

Podział majątku po Funduszu Wczasów Pracowniczych (FWP) między OPZZ,
Solidarność i Forum Związków Zawodowych przewiduje projekt ustawy PO, który jeszcze w czwartek ma
trafić do laski marszałkowskiej.

Podział majątku po Funduszu Wczasów Pracowniczych (FWP) między OPZZ, Solidarność i Forum Związków Zawodowych przewiduje projekt ustawy PO, który jeszcze w czwartek ma trafić do laski marszałkowskiej.

Majątek byłego FWP został przekazany w latach 90. do FPW sp. z o.o., zależnej od OPZZ.

Jak tłumaczył w czwartek b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (PO), projekt Platformy powstał w związku z jednym z najdłużej niezrealizowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, który pod koniec lat 90. zakwestionował "arbitralne i rażąco niesprawiedliwe" zagospodarowanie majątku FWP na rzecz tylko jednej organizacji związkowej, czyli właśnie OPZZ.

"Nasza inicjatywa ustawodawcza ma służyć realizacji tego wyroku, a przede wszystkim - realizacji celu, jakim jest to, aby majątek ten - poprzez wszystkie reprezentatywne organizacje związkowe - mógł służyć polskim pracownikom" - przekonywał Kwiatkowski na konferencji prasowej w Sejmie.

PO chce, aby w dniu wejścia w życie ustawy sąd rejestrowy z urzędu dokonał wykreślenia dotychczasowych wspólników w FWP sp. z o.o. Zgodnie z projektem, sąd ustanowi współwłasność łączną wszystkich reprezentatywnych organizacji związkowych, czyli OPZZ, "Solidarności" i Forum Związków Zawodowych.

Związki będą miały 30 dni na porozumienie się w sprawie udziałów w FWP. Jeśli tego nie zrobią - znajdą zastosowanie przepisy kodeksu spółek prawa handlowego, spółka ulegnie rozwiązaniu, a jej majątek zostanie przekazany organizacjom związkowym, ale w drodze likwidacji.

"Mamy nadzieję, że nowi właściciele będą współpracować w zarządzaniu spółką" - powiedział Kwiatkowski.

Projekt PO stwierdza też, że Skarb Państwa nie posiada prawa do mienia b. FWP, jak również do udziałów w "FWP" Spółce z o.o. "Rozstrzygnięcie to przesądza o wyłączeniu odpowiedzialności Skarbu Państwa, który nie odpowiada za jakiekolwiek roszczenia związane z mieniem b. FWP oraz z udziałami w FWP spółka z o.o" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

FWP powstał w 1949 r. Władze PRL zadecydowały wówczas, iż wszystkie instytucje, przedsiębiorstwa i inne podmioty, które posiadają domy wypoczynkowe objęte akcją wczasów pracowniczych, mają przekazać je nieodpłatnie w zarząd FWP. Nadzór nad Funduszem sprawowały związki zawodowe.

W 1988 r. władze przekształciły FWP w "jednostkę organizacyjną ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej". Po delegalizacji Solidarności w stanie wojennym jedyną taką organizacją (działającą oficjalnie) było koncesjonowane przez władze OPZZ. To jemu został więc podporządkowany Fundusz. W 1997 r. OPZZ założył spółkę o nazwie Fundusz Wczasów Pracowniczych i wniósł do niej aportem peerelowski FWP. (PAP)

laz/ eaw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)