Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt przepisów umożliwiających tworzenie ośrodków dawców szpiku

0
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy, które mają się przyczynić do
powstania w Polsce ośrodków dawców szpiku i komórek krwiotwórczych. Projekt rozporządzenia zakłada
ujednolicenie zasad rekrutacji osób, które chcą zostać dawcami.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy, które mają się przyczynić do powstania w Polsce ośrodków dawców szpiku i komórek krwiotwórczych. Projekt rozporządzenia zakłada ujednolicenie zasad rekrutacji osób, które chcą zostać dawcami.

Nowe przepisy mają wpłynąć na zwiększenie jakości i bezpieczeństwa procedur transplantacyjnych. Konieczność uzyskiwania pozwolenia ministra zdrowia na prowadzenie działalności powoduje, że ośrodki będą musiały spełniać bardzo wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa dotyczące dawców oraz biorców jak również pozyskiwanego szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej.

MZ zwraca uwagę, że wykonywanie badań lekarskich i laboratoryjnych przy kwalifikacji potencjalnych dawców eliminuje 10-15 proc. osób z nosicielstwem schorzeń przenoszonych drogą krwiopochodną.

Powstać ma informatyczna baza danych dawców i biorców szpiku w Polsce, powiązana z bazą europejską i światową. Nowe przepisy powinny też zapewnić przejrzystość wszystkich procedur, a także ochronę danych osobowych.

W innym projekcie rozporządzenia przygotowanym w resorcie zdrowia zakłada się wprowadzenie dwóch kategorii przeszczepienia - tryb "zwykły" oraz "pilny". Ośrodek kwalifikujący, ustalając tryb, ma określać u potencjalnego biorcy m.in. aktualny stan zdrowia i dopuszczalny czas oczekiwania na przeszczep.

W Polsce wciąż wykonuje się dwa lub nawet trzy razy mniej przeszczepów niż w innych krajach Europy.

Co roku w naszym kraju na nowotwory krwi zapada ok. 10 tys. osób. Każdy chory ma szansę wrócić do zdrowia dzięki przeszczepowi szpiku. Do tego potrzebni są potencjalni dawcy, czyli osoby, które oddadzą krew i zgodzą się zapisać do w specjalnego rejestru.

Fundacja Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz prowadzi jeden z pięciu rejestrów potencjalnych dawców szpiku w Polsce. Zarejestrowanych jest w nim ponad 8 tys. osób, z których dawcami szpiku zostało już ponad 100 osób. Są to głównie ludzie młodzi, w wieku 18-25 lat. Dawcą szpiku dla osoby niespokrewnionej można zostać do 60. roku życia, ale komórki od osób młodszych przyjmują się lepiej.

pro/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)