Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt rezolucji PE: "tak" dla częściowego zawieszenia sankcji wobec Białorusi

0
Podziel się:

Parlament Europejski daje rządom państw
członkowskich zielone światło na sześciomiesięczne zawieszenie
sankcji wizowych wobec niektórych przedstawicieli reżimu Białorusi
- wynika z uzyskanego przez PAP we wtorek projektu rezolucji.

Parlament Europejski daje rządom państw członkowskich zielone światło na sześciomiesięczne zawieszenie sankcji wizowych wobec niektórych przedstawicieli reżimu Białorusi - wynika z uzyskanego przez PAP we wtorek projektu rezolucji.

Tekst rezolucji - jak zapewnił PAP Jacek Protasiewicz (PO), przewodniczący delegacji PE ds. współpracy z Białorusią - został uzgodniony wspólnie przez pięć największych frakcji politycznych w PE. "Największe wątpliwości co do propozycji zawieszenia sankcji mieli socjaliści, ale ostatecznie się zgodzili" - powiedział Protasiewicz.

Rezolucja zostanie poddana pod głosowanie plenarne w czwartek. Wcześniej, w środę, odbędzie się debata w PE na temat powyborczej sytuacji na Białorusi i przyszłych relacji UE-Mińsk. W środę w PE będą też dwaj białoruscy opozycjoniści: Alaksandr Kazulin i Alaksandr Milinkiewicz.

Projekt rezolucji wyraża ubolewanie z powodu przebiegu wyborów parlamentarnych na Białorusi 28 września, ocenionych przez OBWE jako niedemokratyczne. "Parlament wybrany w tych wyborach ma wątpliwą demokratyczną legitymację" - stwierdza tekst. Niemniej jednak europarlamentarzyści cieszą się z uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, apelując do władz w Mińsku o przywrócenie im pełnych praw obywatelskich.

Ponadto apelują o poprawę w traktowaniu mniejszości narodowych i "uznanie leganie wybranego zarządu Związku Polaków, kierowanego przez Andżelikę Borys".

Rezolucja wzywa Komisję Europejską i rządy do rewizji przyjętych wobec Białorusi sankcji. Eurodeputowani apelują jednak, by "nie znoszono sankcji wobec osób bezpośrednio zaangażowanych w łamanie standardów wyborów demokratycznych i praw człowieka". Apelują natomiast "o rozważenie częściowego zawieszenia sankcji dla innych przedstawicieli władzy na sześć miesięcy, pod warunkiem, że w tym czasie zmieniona zostanie restrykcyjna ustawa medialna z czerwca 2008 roku".

Czyli - jak tłumaczył Protasiewicz - PE uważa, że zawieszenie sankcji nie może objąć sędziów, którzy skazywali opozycjonistów, czy milicjantów, którzy bili manifestantów, a także szefowej Centralnej Komisji Wyborczej Lidii Jarmoszyny, ale już na przykład ministrów czy wiceministrów - tak.

Rezolucja nie sugeruje natomiast, jak rządy UE powinny postąpić z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, także objętym zakazem wjazdu do UE.

O ewentualnym zawieszeniu sankcji zdecydują szefowie MSZ 27 państw UE najwcześniej na kolejnym swym spotkaniu, zaplanowanym na 13 października w Luksemburgu. Decyzja musi zapaść jednomyślnie. Dwa kraje - jak informowały PAP źródła dyplomatyczne - które najbardziej się wahają, to Dania i Holandia.

13 października na zaproszenie Javiera Solany w Luksemburgu będzie też szef białoruskiej dyplomacji Siarhiej Martynau. Będzie to pierwsze oficjalne spotkanie UE-Białoruś od czasu nałożenia sankcji na przedstawicieli białoruskiego reżimu w 2004 roku; sankcje te rozszerzono w 2006 roku, po wyborach prezydenckich.

Zawieszenie sankcji trwałoby sześć miesięcy. Po tym czasie UE ponownie zdecydowałaby, czy utrzymuje swą decyzję, czy też przywraca sankcje. Podobną procedurę zastosowano wobec Kuby i Uzbekistanu.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)