Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ujednolicenia odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej

0
Podziel się:

Projekt zmian w ustawie o pomocy społecznej przewiduje ujednolicenie zasad
odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy, gdy dziecko
zostało umieszczone w placówce, zapewniającej całodobową opiekę.

Projekt zmian w ustawie o pomocy społecznej przewiduje ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy, gdy dziecko zostało umieszczone w placówce, zapewniającej całodobową opiekę.

Nad projektem debatowała w czwartek sejmowa Komisja Polityki Społecznej. Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie do ustawy przepisów, znajdujących się w rozporządzeniu ministra polityki społecznej z listopada 2004 roku, zakwestionowanych w kwietniu ubiegłego roku przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał bowiem, że rozporządzenie nie może wykraczać poza ustawę.

Zmiany dotyczą ujednolicenia zasad przyznawania pomocy rodzinom zastępczym. Dodatkowo starostowie będą mogli przyznawać tym rodzinom świadczenia wyższe, niż przewidują to obecne przepisy. Zgodnie z proponowanymi przepisami starosta może udzielić rodzinie zastępczej pomocy nie niższej niż 60 proc. podstawy (czyli 60 proc. z 1673 zł) w przypadku dziecka do ukończenia 18 lat oraz 80 proc. podstawy w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Zaproponowano także jednolite zasady przyznawania pomocy rodzinie zastępczej w przypadku, gdy dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym lub w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku socjoterapii. Pomoc ta przyznawana jest w wysokości 20 proc. podstawy (20 proc. z 1673 zł).

Ponadto w środkach finansowych na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej, prowadzonej w domu rodzinnym, uwzględniono wydatki na czynsz. Dotyczy to placówek, funkcjonujących w domu rodzinnym.(PAP)

dom/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)