Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt Umowy Partnerstwa wkrótce trafi pod obrady rządu

0
Podziel się:

Projekt Umowy Partnerstwa zostanie przekazany pod obrady Komitetu Stałego
Rady Ministrów w przyszłym tygodniu - poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli
Niezgoda. Na rozwój obszarów wiejskich do 2020 r. ma trafić co najmniej 4,5 mld euro.

Projekt Umowy Partnerstwa zostanie przekazany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów w przyszłym tygodniu - poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda. Na rozwój obszarów wiejskich do 2020 r. ma trafić co najmniej 4,5 mld euro.

Resort infrastruktury i rozwoju odpowiada za przygotowanie dokumentów dotyczących realizacji w Polsce polityki spójności. Będzie na nią przeznaczone 82,5 mld euro, z tego 32 mld euro (40 proc.) zarządzane będzie przez samorządy województw - mówił Niezgodna podczas wtorkowej konferencji "Polityka spójności w latach 2014-2020 na rzecz rozwoju obszarów wiejskich". Dodał, że na rozwój obszarów wiejskich przeznaczone będzie ok. 4,5 mld euro, ale w rzeczywistości na wieś trafi więcej pieniędzy.

Wyjaśnił, że resort pracuje nad dokumentami rządowymi - Umową Partnerstwa, umowami operacyjnymi i regionalnymi. Podkreślił, iż obszary wiejskie w dokumentach tych zostały określone jako "jeden z obszarów strategicznej interwencji państwa". Dlatego we wszystkich programach operacyjnych jest odniesienie, w jaki sposób będzie finansowany ich rozwój.

Środki z polityki spójności będą mogły być przeznaczone na infrastrukturę: kanalizację, wodociągi, na wsparcie przedsiębiorczości, ale także na poprawę kondycji oświaty wiejskiej czy służby zdrowia - wyliczał Niezgoda.

Wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel zaznaczyła, że ostateczny wybór celów finansowania rozwoju wsi z polityki spójności jest jeszcze uzgadniany z marszałkami województw, bo pieniądze te znajdą się w programach regionalnych, którymi dysponuje samorząd.

Wyjaśniła, że ministerstwo rolnictwa chce, by środki te zostały przeznaczone na rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, gospodarkę wodną, dostęp do internetu, czy na składowanie odpadów. Pieniądze z UE mają pomóc też mieszkańcom wsi w znalezieniu pracy poza rolnictwem, np. dzięki szkoleniom i doradztwu. Przewiduje się również dotacje dla osób poszukujących pracy czy dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Ze środków funduszu spójności wspierana będzie - jak dotychczas - infrastruktura społeczna.

Według Gurbiel ostateczne decyzje co do kwot zapadną dopiero po akceptacji krajowych dokumentów przez Komisję Europejską. To zaś prawdopodobne nastąpi dopiero w drugiej połowie 2014 r. Natomiast jeszcze w grudniu br. rząd powinien przyjąć projekt Umowy Partnerstwa. W następnej kolejności (w 2014 r.) będą przyjmowane projekty programów operacyjnych.

Gurbiel powiedziała, że beneficjenci będą mogli sięgnąć po pieniądze prawdopodobnie dopiero w 2015 r.; zaznaczyła jednak, że projekty będzie można składać już po zatwierdzeniu dokumentów przez KE, czyli być może w drugiej połowie 2014 r.

Przewodniczący senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski zaznaczył, że na razie nie ma zbyt wielu konkretów dotyczących finansowania rozwoju obszarów wiejskich w latach 2014-2020. Poinformował, że Komisja Europejska pracuje nad tzw. aktami delegowanymi, których treści nie ujawnia. To nowa kategoria aktów prawnych, w których prawodawca przekazuje KE uprawnienia do określenia szczegółów technicznych, nie zmieniając uzgodnień politycznych. Konsultuje się je tylko między rządami 28 krajów. Przypomniał, że dopiero niedawno zapadły ostateczne uzgodnienia polityczne, a teraz KE decyzje te "ubiera w szczegóły" i dopiero wtedy będzie wiadomo, jak przyjmować polskie akty prawne.

Konferencję zorganizowały senackie i sejmowe komisje rolnictwa oraz Biuro Analiz Sejmowych. Uczestniczyło w niej ponad 200 osób.(PAP)

awy/ pad/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)