Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy o dotacji m.in. dla kopalni w Wieliczce - do podkomisji

0
Podziel się:

W środę posłowie podczas pierwszego czytania skierowali do dalszych prac w
podkomisji poselski projekt ustawy o dotacji, który zakłada, że pieniądze mają być przekazane na
likwidację czy ratowanie zabytkowych części kopalń soli w Wieliczce i Bochni.

W środę posłowie podczas pierwszego czytania skierowali do dalszych prac w podkomisji poselski projekt ustawy o dotacji, który zakłada, że pieniądze mają być przekazane na likwidację czy ratowanie zabytkowych części kopalń soli w Wieliczce i Bochni.

Jak podkreślił na posiedzeniu połączonych komisji gospodarki i skarbu państwa poseł wnioskodawca Andrzej Czerwiński (PO), obowiązująca obecnie ustawa z 2006 r., na podstawie której dotowane są m.in. kopalnie soli w Bochni i w Wieliczce, przewiduje finansowanie ich do końca 2013 roku. Dodał, że nowe prawo mogłoby wejść w życie na przełomie marca i kwietnia 2013 roku, czyli wtedy, kiedy zaczynają się prace nad założeniami przyszłorocznego budżetu.

Projekt ustawy określa cel, zakres i sposób wykorzystania dotacji z budżetu państwa dla kopalń soli w Wieliczce, Bochni oraz dla Centralnej Pompowni "Bolko" z nieistniejących już Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiu. Ustawodawca przewiduje, że do 2020 roku zostanie przeznaczonych na ten cel ponad miliard złotych.

Dotacje przeznaczone mają być na: likwidację otworów eksploatacyjnych oraz wyrobisk górniczych, likwidację zbędnych instalacji, budynków oraz demontaż maszyn i urządzeń, na naprawę szkód wyrządzonych przez zakład górniczy czy rekultywację terenów pogórniczych.

Całkowicie zostaną zlikwidowane m.in. zakład górniczy Siedlec-Moszczenica i nie zabytkowe części zakładów górniczych w Bochni i w Wieliczce. Dotacja ma być przeznaczona także na utrzymanie i ratowanie zabytkowych części kopali w Bochni i w Wieliczce.

Pieniądze dla Pompowni "Bolko" przeznaczone będą na finansowanie działań związanych z odwadnianiem wyrobisk kopalnianych po zlikwidowanych zakładach górniczych, wchodzących w skład nieistniejących Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały".

Finansowane będą także ekwiwalenty pieniężne z tytułu prawa do bezpłatnego węgla czy roszczenia byłych pracowników dotyczących rent wyrównawczych oraz jednorazowych odszkodowań pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dotyczą kopalń w Bochni oraz w Wieliczce). (PAP)

mick/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)