Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Projekt zmian w CBA - do komisji

0
Podziel się

Sejm odesłał w czwartek do prac w komisjach rządowy projekt nowelizacji
ustawy o CBA. Jest on realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r., który zakwestionował
niektóre zapisy ustawy, m.in. o gromadzeniu przez CBA tzw. danych wrażliwych.

bEgxapit

Sejm odesłał w czwartek do prac w komisjach rządowy projekt nowelizacji ustawy o CBA. Jest on realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r., który zakwestionował niektóre zapisy ustawy, m.in. o gromadzeniu przez CBA tzw. danych wrażliwych.

W głosowaniu przepadł wniosek Lewicy o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. W środowej debacie posłowie PiS twierdzili, że projekt to "niebezpieczny bubel prawny, który rozszerza kompetencje Biura"; zapowiedzieli, że go nie poprą. Lewica opowiedziała się zaś za likwidacją CBA. Za dalszymi pracami w komisjach były PO i PSL.

W czerwcu 2009 r. TK, na wniosek Lewicy, zakwestionował część zapisów ustawy o CBA. Orzekł m.in., że definicja korupcji jest zbyt szeroka i nie odróżnia zachowań korupcyjnych od przyjmowania nienależnych korzyści, które np. nie wiążą się z wykonywaniem funkcji publicznej. TK zakwestionował też zapisy o gromadzeniu przez Biuro danych wrażliwych. TK odroczył uchylenie zakwestionowanych przepisów na rok. Wyrok ten wszedł w życie 3 lipca br. Do tego czasu Sejm miał zmienić ustawę, ale tak się nie stało.

bEgxapiv

Rządowy projekt zakłada m.in. rezygnację z definicji korupcji oraz powołanie w CBA pełnomocnika, który odpowiadałby za kontrolę gromadzonych w Biurze danych wrażliwych.(PAP)

sta/ pz/ mag/

bEgxapiW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)