Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt zmian w sprawie uposażeń posłów do PE

0
Podziel się:

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrani na kolejną kadencję będą mogli
zdecydować, czy chcą pobierać uposażenie oraz świadczenia społeczne i zdrowotne zgodnie z
regulacjami polskimi, czy też według zasad przewidzianych przez PE - takie zmiany przewiduje
projekt ustawy obejmujący nowelizację m.in. ustawy o uposażeniu europosła.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrani na kolejną kadencję będą mogli zdecydować, czy chcą pobierać uposażenie oraz świadczenia społeczne i zdrowotne zgodnie z regulacjami polskimi, czy też według zasad przewidzianych przez PE - takie zmiany przewiduje projekt ustawy obejmujący nowelizację m.in. ustawy o uposażeniu europosła.

Projekt ma na celu wykonanie decyzji PE związanej z przyjęciem w 2005 r. statutu europosła. Statut zmierza m.in. do wprowadzenia ujednoliconych świadczeń dla wszystkich europosłów; przewiduje jednocześnie w określonych przypadkach wprowadzenie lub utrzymanie rozwiązań krajowych.

Statut umożliwia m.in. posłom ponownie wybranym do PE pozostanie przez cały okres ich działalności poselskiej przy dotychczasowym systemie krajowym w zakresie wynagrodzeń, odprawy przejściowej, emerytury, renty inwalidzkiej i rodzinnej.

O swojej decyzji w tej sprawie europosłowie są zobowiązani poinformować pisemnie przewodniczącego PE. Polscy eurodeputowani, którzy sprawowali mandat w poprzedniej kadencji PE i zostali ponownie wybrani w 2009 r. mogliby więc na własny wniosek pobierać uposażenie i określone świadczenia według systemu polskiego.

Decyzja europosła nie obejmuje natomiast świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W tym zakresie wszyscy europosłowie będą podlegać statutowi. Przyznaje on posłom prawo do ubezpieczenia od ryzyka związanego z wykonywaniem mandatu, przy czym warunki korzystania z tego prawa określa europarlament. Prawo to przysługuje każdemu posłowi niezależnie od tego, czy podjął decyzję o pozostaniu przy systemie krajowym, czy nie.

Poza ustawą o uposażeniu posłów PE projekt nowelizacji ustaw: o systemie ubezpieczeń społecznych, o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje, że Kancelaria Sejmu będzie płatnikiem składek wyłącznie wobec tych posłów, którzy pozostaną przy systemie krajowym. Ta grupa posłów będzie podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Pozostali będą objęci świadczeniami określonymi przez statut posła do PE. Jednocześnie w projekcie nowelizacji proponuje się przyznanie tym posłom prawa do objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi.

Zmiana ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma na celu wyłączenie posłów do PE z kręgu osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W projekcie nowelizacji przewidziano wprowadzenie dla europosłów zamieszkałych na terytorium Polski dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Jak mówił w Sejmie sprawozdawca komisji ds. UE Andrzej Gałażewski (PO) komisja w czasie swych prac dyskutowała m.in. nad kwestią, czy prawo wyboru rodzaju uposażeń przysługuje również posłom ponownie wybranym do PE, którzy w poprzedniej kadencji objęli swój mandat w wyniku mianowania (byli tzw. obserwatorami). Gałażewski podkreślił, że zdania ekspertów w tej kwestii były podzielone. PE wypowiedział się jednak jednoznacznie, że statut europosła obejmuje tylko posłów wybranych. Komisja rozstrzygnęła więc sporną kwestię zgodnie z tą sugestią.

W komisji dyskutowano również - jak mówił Gałażewski - nad kwestią oświadczeń majątkowych składanych przez europosłów. Wszyscy posłowie do PE są zobowiązani przedstawiać oświadczenia majątkowe przewodniczącemu europarlamentu. Jednocześnie polscy europosłowie poprzedniej kadencji, ponieważ byli wynagradzani przez Kancelarię Sejmu, mieli obowiązek przedstawiania oświadczeń majątkowych także marszałkowi Sejmu.

Jednak po przyjęciu proponowanych rozwiązań obowiązek taki dotyczyłby tylko tych polskich europosłów, którzy zostali ponownie wybrani i jednocześnie zdecydowali się na system krajowy. Ostatecznie, podkreślił Gałażewski, zdecydowano o zachowaniu w projekcie nowelizacji zapisu o składaniu oświadczeń także marszałkowi, mimo że - dodał poseł PO - marszałek nie będzie miał żadnych możliwości wyegzekwowania tego obowiązku. (PAP)

mzk/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)