Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt "Zrozumieć więcej" ułatwi nauczanie o holokauście

0
Podziel się:

Poznanie historii ludobójstwa i holokaustu ma ułatwić polskiej młodzieży
projekt "Zrozumieć więcej", który przygotowano w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i
Holokauście przy Muzeum Auschwitz.

Poznanie historii ludobójstwa i holokaustu ma ułatwić polskiej młodzieży projekt "Zrozumieć więcej", który przygotowano w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Muzeum Auschwitz.

Poinformował o tym w czwartek Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

"Celem projektu jest wsparcie merytoryczne i organizacyjne przygotowania, przeprowadzenia i podsumowania wyjazdów do Miejsca Pamięci Auschwitz. Łączy się to również z wprowadzeniem od 1 kwietnia ulgowych opłat za zwiedzanie muzeum z przewodnikiem" - powiedział Sawicki.

Projekt skierowany jest do zorganizowanych grup młodzieży gimnazjalnej, uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów z Polski. Zdaniem Sawickiego ma on podkreślić potrzebę nauczania o II wojnie światowej i niemieckich obozach koncentracyjnych wśród młodzieży, która - zgodnie z nową podstawą programową -będzie uczyć się historii najnowszej dopiero w szkołach ponadgimnazjalnych.

"Jesteśmy świadomi trudności finansowych związanych z organizacją takich podróży. Dlatego proponujemy znaczne ulgi za usługi przewodnickie dla grup młodzieży szkolnej i studenckiej z Polski przez rok. Chcemy w ten sposób ułatwić młodzieży uczącej się zrozumienie historii i współczesnego przesłania Auschwitz" - powiedział szef muzealnej sekcji obsługi odwiedzających Andrzej Kacorzyk.

Jego zdaniem projekt może nie tylko pomóc w dotarciu z informacjami o historii Auschwitz do większej liczby polskich uczniów, ale także zachować więzi z lokalną historią. "Wieloletnia tradycja wizyt czternasto- i piętnastolatków w miejscach pamięci wiąże się nieodłącznie z historią ich placówek szkolnych. Nierzadko przyjeżdżają do nas uczniowie ze szkół, których patronami są więźniowie i ofiary Auschwitz. Często uczniowie zwiedzają były obóz jako miejsce śmierci nauczycieli, wychowanków szkół czy też znanych postaci z ich miejscowości" - zaznaczył Kacorzyk.

Usługi przewodnickie dla zorganizowanych grup polskiej młodzieży będą tańsze o jedną trzecią.

Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście to instytucja, która prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Istnieje od 27 stycznia 2005 roku. Pod aktem założycielskim podpisało się ponad dwustu byłych więźniów. Obecnie Centrum prowadzi szereg zajęć skierowanych do młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli i edukatorów. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 mln z nich, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W ubiegłym roku odwiedziła je rekordowa liczba 1,38 miliona osób. Około 530 tys. osób zwiedzających pochodziło z Polski. Byli to głównie uczniowie i studenci. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)