Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekty zmian w administracji do dalszych prac w komisji

0
Podziel się:

Po zgłoszeniu w drugim czytaniu poprawek,
do dalszych prac w komisji trafiły w środę projekty ustaw
dotyczących przekazywania kompetencji z administracji wojewódzkiej
do samorządu.

Po zgłoszeniu w drugim czytaniu poprawek, do dalszych prac w komisji trafiły w środę projekty ustaw dotyczących przekazywania kompetencji z administracji wojewódzkiej do samorządu.

Są to: projekt ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz projekt ustawy związany ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie - tzw. ustawa kompetencyjna.

Sprawozdawca komisji Stanisław Wziątek (Lewica) podkreślił, że podczas prac w komisji największe kontrowersje wśród posłów wzbudził pomysł rządu, aby zlikwidować 34 delegatury urzędów wojewódzkich.

Jak mówił, rząd po przeanalizowaniu argumentów zdecydował się na wykreślenie tych propozycji. "To jest kompromis pokazujący dużą wolę znajdowania porozumienia" - stwierdził Wziątek.

Zaznaczył, że podczas prac w komisji doprecyzowano przepisy dotyczące protokołów kontroli, relacji pomiędzy kontrolującym a podmiotem kontrolowanym, oraz ocen wynikających z kontroli.

Podczas prac w komisji po pierwszym czytaniu projektów zmieniono także datę wejścia w życie ustaw, zmieniając ją ze stycznia na kwiecień 2009 roku.

Z kolei Waldy Dzikowski (PO) mówił, że po pracach w komisji wycofano pomysł o przekazaniu Ochotniczych Hufców Pracy w gestię samorządu wojewódzkiego. "Pozostaną w strukturze takiej jaka jest obecnie" - podkreślił.

Zgodnie z rządowym projektem w kompetencjach samorządu województwa znajdą się natomiast ośrodki doradztwa rolniczego. Również Państwowa Inspekcja Sanitarna ma na poziomie województwa podlegać wojewodzie a na poziomie powiatu - staroście.

"Projekt przewiduje wzmocnienie pozycji wojewody jako reprezentanta Rady Ministrów w terenie" - powiedział poseł Józef Klim (PO).

Jak tłumaczył, polega to m.in: na przyjęciu koncepcji rządowej administracji zespolonej, której zwierzchnikiem jest wojewoda, możliwości wydawania przez niego w sytuacjach kryzysowych rozporządzeń, przepisów porządkowych.

Poseł mówił, że dobrym rozwiązaniem jest zawarcie w projekcie kryteriów jakie będzie musiał spełniać kandydat na wojewodę i wicewojewodę.

Poseł Jarosław Zieliński (PiS) ocenił natomiast, że w tych projektach nie ma niczego co wzmocniłoby powiaty, co - jak mówił - "jest zadaniem niezwykle ważnym i potrzebnym".

"Jeśli ustawy zostaną przyjęte w tym kształcie to nie nastąpi postęp w działaniach administracji, czy w lepszym podziale kompetencji" - powiedział. "Myślę, że nawet można powiedzieć, że nastąpi dalsze psucie administracji publicznej" - dodał.

Jego zdaniem, w projekcie brakuje uregulowań co do procedur postępowania wojewody przy sprawowaniu kontroli nad organami samorządu terytorialnego.

Jedna z poprawek, którą złożyła Izabela Kloc (PiS) dotyczyła podtrzymania obecnego statusu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która jest niezależna od władzy w województwie, a organizacyjnie podlega ministrowi zdrowia.

Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski (Lewica) ocenił rządowy projekt ustawy kompetencyjnej jako "nieidealny", ale wprowadzający zmiany na lepsze.

Podkreślił, że w projekcie powinien znaleźć się zapis, o dużo większym udziale samorządów terytorialnych w dysponowaniu i dystrybucji środków unijnych. Jego zdaniem, obecnie wpływ samorządów na podział tych środków jest zbyt mały.

Klub PSL również opowiedział się za skierowaniem obydwu ustaw do dalszych prac. (PAP)

joko/ mok/ jbr/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)