Notowania

onz
18.06.2010 23:48

Prokurator ONZ: Ratko Mladić najprawdopodobniej wciąż żyje

# szersza wypowiedź prokuratora #

Podziel się
Dodaj komentarz

# szersza wypowiedź prokuratora #

18.06. Nowy Jork (PAP/AFP,AP) - Dawny dowódca Serbów bośniackich generał Ratko Mladić najprawdopodobniej wciąż żyje, pomimo starań jego rodziny o uznanie go za zmarłego - oświadczył w piątek prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii.

"W naszej pracy opieramy się o przypuszczenie, że wciąż żyje" - powiedział dziennikarzom prokurator Serge Brammertz po przekazaniu wyników pracy swych służb Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

"Jesteśmy przekonani, że cały czas się ukrywa gdzieś w regionie" - dodał. Podkreślił, że w przypadku Mladicia nie ma żadnej innej opcji, jak areszt.

Brammertz, nie chcąc narażać pracy serbskich służb bezpieczeństwa próbujących zlokalizować i pojmać dawnego dowódcę bośniackich Serbów, nie przekazał szczegółów śledztwa.

Powiedział jednak, że Serbia może potrzebować nowej strategii w poszukiwaniach ukrywających się zbrodniarzy z wojen na Bałkanach z lat 90. XX wieku.

Trybunał w Hadze zwrócił się do Belgradu - poinformował prokurator - o wzmożenie poszukiwań, m. in. poprzez poszerzenie dochodzeń, zintensyfikowanie akcji poszukiwawczych i zwiększenie "wydajności operacyjnej".

Według Brammertza, "krytyczne jest zdecydowane i intensywne działanie służb operacyjnych i władz".

Ratko Mladicia oskarża się o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, a przede wszystkim dokonaną w lipcu 1995 roku masakrę w Srebrenicy, gdzie zginęło 8 tys. Muzułmanów.

Rodzina Mladicia złożyła w tym tygodniu wniosek, aby uznano generała za zmarłego, zapewniając, że od 2003 roku nie ma z nim żadnego kontaktu. Serbskie władze twierdzą tymczasem, że mają dowody jego obecności w Serbii jeszcze z 2007 roku.

Zgodnie z serbskim prawem osoba może zostać uznana za zmarłą, gdy ukończyła 70 rok życia i nie widziano jej od pięciu lat. Mladić ma jednak 68 lat i jego rodzina musiałaby przedstawić dowody, że zdrowie nie pozwalałoby mu przeżyć tak długo. (PAP)

zab/

6461662 6461696 arch. int.

Tagi: onz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz