Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura bada, czy były nieprawidłowości w PAŻP

0
Podziel się:

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota bada, czy doszło do nieprawidłowości w
funkcjonowaniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Śledztwo zostało wszczęte po kontroli
przeprowadzanej w przez kancelarię premiera.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota bada, czy doszło do nieprawidłowości w funkcjonowaniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Śledztwo zostało wszczęte po kontroli przeprowadzanej w przez kancelarię premiera.

"Śledztwo zostało wszczęte 17 maja. Dotyczy nieprawidłowości w funkcjonowaniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Czynności w tej sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - powiedział w poniedziałek PAP Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej.

Dodał, że postępowanie wszczęto w związku z materiałami przesłanymi przez sekretarz stanu w kancelarii premiera Julię Piterę.

"Przekazaliśmy prokuraturze materiały pokontrolne dotyczące funkcjonowania całej Agencji, zarówno pod względem kwestii materialnych, jak i kadrowych" - powiedziała PAP Pitera.

Jak dodała, kancelaria premiera zdecydowała się na przeprowadzenie tej kontroli jeszcze w ubiegłym roku po zawiadomieniu prywatnej osoby, które wpłynęło do Ministerstwa Finansów. Pitera poinformowała, że pismo liczyło w sumie kilkadziesiąt stron i szczegółowo opisywało nieprawidłowości, do których miało dochodzić w Agencji. "Minister finansów przekazał je do kancelarii premiera" - zaznaczyła.

O wszczęciu śledztwa w poniedziałek napisał "Dziennik. Gazeta Prawna". Według dziennika, kontrola przeprowadzona przez urzędników wykazała m.in. tolerowanie w Agencji "kumoterstwa i nepotyzmu". W PAŻP - jak pisze - masowo zatrudniano rodziny i krewnych, w tym m.in. siostrę czy żonę prezesa.

20 maja w tej samej sprawie do prokuratury zwrócili się posłowie SLD. Wiceszef sejmowej komisji infrastruktury Wiesław Szczepański (SLD), informując o tym, mówił, że problem nepotyzmu w PAŻP jest poważny i jest to zjawisko powszechnie akceptowane. "Na 1715 pracowników PAŻP 670 osób posiada powtarzające się nazwiska (...), 198 pracowników jest ze sobą wprost powiązanych - mają ten sam adres zamieszkania lub przyznają, że są krewnymi lub bliskimi członkami rodzin" - argumentował.

"Chęć zatrudnienia w PAŻP krewnych i znajomych mogła wynikać z bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń. Średnie wynagrodzenie wynosiło 15,2 tys. złotych" - podkreślił Szczepański.(PAP)

pru/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)