Notowania

pis
04.05.2009 14:35

Prokuratura bada doniesienie PiS na PO w sprawie kongresu EPL

Stołeczna prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo z doniesienia PiS w sprawie rzekomego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej PO w postaci opłacenia kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPL) z pieniędzy tej frakcji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Stołeczna prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo z doniesienia PiS w sprawie rzekomego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej PO w postaci opłacenia kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPL) z pieniędzy tej frakcji. *

"Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście zapoznaje się z treścią obszernego zawiadomienia PiS" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mateusz Martyniuk.

Postępowanie sprawdzające kończy się po miesiącu wszczęciem formalnego śledztwa lub odmową tego.

Art. 160 ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego przewiduje karę aresztu albo grzywny dla tego, kto w związku z wyborami do PE przyjmuje lub przeznacza na kampanię wyborczą środki finansowe pochodzące z innego źródła niż z funduszu wyborczego partii politycznej tworzącej komitet wyborczy.

W czwartek Komitet Wyborczy PiS złożył zawiadomienie o podejrzeniu nielegalnego finansowania kampanii wyborczej PO. Chodzi o finansowanie zorganizowanego w środę i czwartek w Warszawie kongresu EPL z pieniędzy tej frakcji.

Według rzecznika klubu PiS Mariusza Błaszczaka, istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez komitet PO wykroczenia polegającego na przyjęciu, w związku z eurowyborami, środków finansowych pochodzących z innego źródła niż fundusz wyborczy tego komitetu.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski mówił, że kongres zainauguruje kampanię wyborczą EPL w Europie, a nie kampanię PO w kraju. "Klasycznym przykładem politycznej awantury" zawiadomienie PiS nazwał premier Donald Tusk. (PAP)

sta/ wkr/ jbr/

Tagi: pis, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz