Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prokuratura i obrońcy będą apelować w sprawie Ryszarda N., "Rzeźnika"

0
Podziel się

Biała (PAP) - Prokuratura i obrońcy Ryszarda N.,
pseudonim Rzeźnik, złożyli w bielskim sądzie okręgowym wnioski o
sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku 15 lat więzienia dla
niego - dowiedziała się we wtorek PAP w sądzie. W praktyce jest to
zapowiedź złożenia apelacji.

bEiXIdOZ

Biała (PAP) - Prokuratura i obrońcy Ryszarda N., pseudonim Rzeźnik, złożyli w bielskim sądzie okręgowym wnioski o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku 15 lat więzienia dla niego - dowiedziała się we wtorek PAP w sądzie. W praktyce jest to zapowiedź złożenia apelacji.

26 lutego sąd uznał, że "Rzeźnik" popełnił 12 z 13 ujętych w akcie oskarżenia przestępstw. Między innymi próbował zabić biznesmena Sylwestra O., zastraszał szereg osób, "prał brudne pieniądze" poprzez kupno drogiego samochodu przez podstawioną osobę, a także spowodował fikcyjny wypadek drogowy, by wyłudzić odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Sąd uniewinnił N. jedynie od zarzutu zlecenia zabójstwa Sylwestra O.

Wyrokiem nie była usatysfakcjonowana prokuratura. Oskarżyciele domagali się uznania winy "Rzeźnika" w wszystkich 13 zarzutach i kary 25 lat więzienia.

bEiXIdPb

Obrońcy, choć tuż po ogłoszeniu wyroku nie kryli satysfakcji, że ich klient został uniewinniony od zarzutu zlecenia zabójstwa Sylwestra O., a wyrok był niższy od postulowanego przez oskarżycieli, również będą apelować. Mecenas Andrzej Dorak mówił, że apelacja oprze się na przekonaniu, iż "Rzeźnik" nie jest winien także usiłowania zabicia biznesmena. Przestępca przyznaje się jedynie do drobniejszych przestępstw.

Sąd ma 14 dni na sporządzenie pisemnego uzasadnienia. Przy tak obszernym materiale sędzia Jan Kołaczyk nie zdąży tego uczynić w ciągu dwóch tygodni. Dlatego termin zostanie przedłużony.

Ryszard N. przed bielskim sądem został skazany już po raz drugi. W pierwszym procesie, który zakończył się w marcu 2007 roku został skazany na 25 lat więzienia. Wówczas oskarżony był między innymi o udział w zabójstwie domniemanego szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja K., pseudonim Pershing, kierowanie gangiem, ucieczkę z więzienia w Wadowicach i napad na bank.

Ryszard N. rozpoczął przestępczą "karierę" na początku 1994 roku od kradzieży samochodów. W latach 1998-1999 miał już na koncie porwania z wymuszeniami dla okupów, podpalenia i podkładanie bomb. Na przełomie 1999 i 2000 roku policja zatrzymała kilku bossów gangu pruszkowskiego. Wpadł też N., któremu zarzucono między innymi zabójstwo "Pershinga". Kilka miesięcy później gangster zdołał uciec ze spacerniaka więzienia w Wadowicach. Został zatrzymany w Niemczech 27 kwietnia 2005 roku i deportowany do Polski. (PAP)

bEiXIdPh

szf/ itm/ jbr/

bEiXIdPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)