Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura ma szybciej i taniej otrzymywać dane bankowe

0
Podziel się:

W połowie czerwca ma zostać pilotażowo uruchomiona usługa, która pozwoli
prokuraturze elektronicznie pytać banki o konta osób podejrzewanych o przestępstwa. Jej twórcy
zakładają, że dzięki temu skróci się czas postępowań i spadną ich koszty.

W połowie czerwca ma zostać pilotażowo uruchomiona usługa, która pozwoli prokuraturze elektronicznie pytać banki o konta osób podejrzewanych o przestępstwa. Jej twórcy zakładają, że dzięki temu skróci się czas postępowań i spadną ich koszty.

Wymianę informacji między prokuraturą a bankami ma zapewnić nowy moduł w ramach internetowej aplikacji OGNIVO. Za jej pomocą informacje wymienia między sobą 48 banków komercyjnych, ZUS, Poczta Polska, część urzędów skarbowych, izby celne i komornicy. Operatorem OGNIVA jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Moduł ma zostać uruchomiony w połowie czerwca. Przez 12 miesięcy ma trwać faza pilotażowa, w której weźmie udział Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, do której stopniowo będą dołączać podległe prokuratury okręgowe z województw małopolskiego i świętokrzyskiego, i 10 wybranych banków. Jeśli pilotaż się powiedzie, system ma zostać zarekomendowany do wprowadzenia do pozostałych prokuratur i wszystkich banków.

"Będziemy mogli korzystać za pośrednictwem systemu informatycznego OGNIVO z informacji objętych tajemnicą bankową, oczywiście w ramach obowiązującego prawa, z pominięciem dokonywania określonych zapytań poprzez pocztę. Czas uzyskiwania informacji niezbędnych do weryfikacji, czy w ogóle mamy do czynienia z przestępstwem, ma się skrócić z kilku miesięcy do maksimum 48 godzin" - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie prokurator Kazimierz Wójcik z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

"Prokuratura ma prawo w uzasadnionych przypadkach dowiadywać się o rachunki bankowe, czy dany podejrzany posiada rachunki, jakie były przepływy na tych rachunkach i tego typu informacje. Teraz zamiast wysyłać kopertę z zapytaniem do wszystkich banków, prokuratura szybko i łatwo będzie mogła ustalić, w którym banku taka osoba podejrzana ma rachunek i pozyskać już w bardziej tradycyjny sposób informacje, które są niezbędne dla danej sprawy" - mówił z kolei Tomasz Jończyk z KIR.

Ani spółka, ani prokuratura nie podały w środę, ile KIR zarobi na pośrednictwie między prokuraturą a bankami. Oba podmioty zapewniają jednak, że wydatki prokuratury na uzyskiwanie informacji spadną. "Obliczyliśmy, że to jest minimum 10 razy taniej" - powiedział Wójcik. Dodał, że na terenie samej apelacji krakowskiej same wydatki na pocztę to do tej pory 20-30 tysięcy złotych. Zaznaczył też, że prokuratura przystępuje do już istniejącego systemu wymiany informacji między bankami, wyposażonego w zabezpieczenia, które nie budzą zastrzeżeń.

Za pomocą nowego modułu prokuratura będzie sprawdzała m.in., czy dana osoba lub podmiot ma rachunek bankowy, jaka jest jego historia i aktualne saldo. Lista pytań obejmuje obecnie 12 pozycji, ale strony zapowiadają, że może się to zmienić. (PAP)

ral/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)