Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura nie komentuje upublicznienia rozmów Gudzowatego z Michnikiem

0
Podziel się:

Warszawska Prokuratura Apelacyjna nie
komentuje, ani nie będzie oceniać wpływu ujawnienia fragmentów
nagrań rozmów Aleksandra Gudzowatego i Adama Michnika na
prowadzone przez nią śledztwo, które dotyczy m.in. gróźb wobec
Gudzowatego i jego rodziny - poinformował w piątek PAP rzecznik
prokuratury Zbigniew Jaskólski.

*Warszawska Prokuratura Apelacyjna nie komentuje, ani nie będzie oceniać wpływu ujawnienia fragmentów nagrań rozmów Aleksandra Gudzowatego i Adama Michnika na prowadzone przez nią śledztwo, które dotyczy m.in. gróźb wobec Gudzowatego i jego rodziny - poinformował w piątek PAP rzecznik prokuratury Zbigniew Jaskólski. *

Jak dodał, cały czas w tej sprawie trwają czynności, przesłuchiwane są kolejne osoby. "Być może okaże się, że zapis taśm będzie dla prokuratury pomocny w wyjaśnieniu niektórych wątków prowadzonego śledztwa" - powiedział.

Poinformował też, że przebadane już zostały fonoskopijnie pierwsze taśmy, które trafiły w tej sprawie do prokuratury (prokuratura nie potwierdza, ani nie zaprzecza, że zawierają one zapis rozmów Michnika i Gudzowatego - PAP). Biegli stwierdzili, że nie były one montowane. Nadal trwa analiza pozostałych.

W drugiej połowie września Prokuratura Apelacyjna w Warszawie formalnie przejęła śledztwo w sprawie gróźb wobec syna Gudzowatego, wraz z pomijanym wcześniej przez prokuraturę na stołecznej Pradze wątkiem próby odsunięcia od władzy w 2003 r. premiera Leszka Millera.

Obecnie - jak mówi Jaskólski - postępowanie ma pięć wątków. Najważniejsze to przyjęcie 10 tys. dolarów łapówki przez funkcjonariusza UOP, groźby karalne pod adresem Aleksandra Gudzowatego i jego rodziny pojawiające się od połowy lat 90., poświadczenie nieprawdy w dokumentacji Bartimpeksu przez funkcjonariuszy służb specjalnych w latach 90., przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w latach 1996-2002, płatna protekcja, czyli powoływanie się na wpływy u premiera Leszka Millera (maj 2003 r.) i żądanie od 1 do 3 mln dolarów w zamian za zaniechanie zakłócania prowadzenia działalności gospodarczej Bartimpeksu.

W ubiegłym tygodniu w kilku gazetach pojawiła się wiadomość, że istnieje nagranie rozmowy między Aleksandrem Gudzowatym a Michnikiem, w którym naczelny "Gazety Wyborczej" mówi biznesmenowi, iż to służby specjalne inspirowały ataki mediów na jego firmę.

Nagrania mieli dokonać ochroniarze Gudzowatego, a potem przekazać je prokuraturze. Taśma ma stanowić dowód w sprawie rzekomej inwigilacji Gudzowatego przez służby specjalne w okresie rządów Leszka Millera.

W czwartek TVP wyemitowała w "Misji specjalnej" fragmenty rozmów Gudzowatego z Michnikiem, w których biznesmen namawiał szefa "GW", by ujawnił mu, a potem prokuratorowi, skąd dziennikarze "Gazety" czerpali informacje na temat interesów biznesmena. Michnik kilka razy odmawiał podania źródła, powołując się na tajemnicę dziennikarską. Powiedział powtarzał, że jego zdaniem chodzi o osobę lub osoby pośrednio lub bezpośrednio związane ze służbami specjalnymi. (PAP)

pru/ malk/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)