Notowania

prokuratura
07.05.2010 12:54

Prokuratura nie odwoła się ws. wyroku dla lekarki "Janosikowej"

Krakowska prokuratura nie będzie odwoływać się od wyroku w sprawie lekarki oskarżonej o wypisywanie bezdomnym bezpłatnych recept - poinformował w piątek PAP prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Krakowska prokuratura nie będzie odwoływać się od wyroku w sprawie lekarki oskarżonej o wypisywanie bezdomnym bezpłatnych recept - poinformował w piątek PAP prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Lekarka Ilona Rosiek-Konieczna, oskarżona o wystawienie ponad 2 tys. refundowanych recept dla inwalidów wojennych i wyłudzenie w ten sposób z NFZ ponad 100 tys. zł, w listopadzie ub. r. została przez sąd uznana winną, ale sąd umorzył postępowanie w jej sprawie ze względu na znikomą szkodliwość społeczną.

"Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku prokuratura zadecydowała, że nie będzie odwoływać się od tego wyroku" - powiedział prok. Hnatko. Jak wyjaśnił, "prokuratura uznała argumentację sądu, który stwierdził, że czyn zabroniony został popełniony, natomiast o umorzeniu zadecydowały względy społeczne". "Nie oznacza to, że w podobnych przypadkach nie będziemy wnosić aktów oskarżenia" - zastrzegł prok. Hnatko.

Lekarka była oskarżona o to, że od grudnia 1998 r. do grudnia 1999 r. wystawiła, łamiąc prawo, ponad 2 tys. w pełni refundowanych recept dla inwalidów wojennych. Tym samym doprowadziła NFZ do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wyłudzając ponad 101 tys. zł. Media nazwały lekarkę "Janosikową" lub "Judymową".

Lekarka przed sądem przyznała się do wypisywania bezdomnym bezpłatnych recept, ale zaprzeczyła, by robiła to w celu wyłudzenia pieniędzy. "Po prostu leczyłam bezdomnych" - wyjaśniła.

W listopadzie ub. r. sąd uznał lekarkę winną wyłudzenia, ale sprawę umorzył motywując, że za takim wyrokiem przemawiała szczera i bezinteresowna chęć oskarżonej niesienia pomocy bezdomnym i najbiedniejszym oraz niemożność ustalenia przez prokuraturę rzeczywistej wartości szkody.

Prokuratura wystąpiła o pisemne uzasadnienie wyroku i od jego treści uzależniała, czy wystąpi z apelację. Ostatecznie zdecydowała, że nie będzie się odwoływać. Wyrok jest prawomocny.

Lekarka wraz z mężem prowadzi w Krakowie hostel dla bezdomnych.(PAP)

hp/ abr/ jbr/

Tagi: prokuratura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz