Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura sprawdzi przekazanie nieruchomości parafii w Jastrzębiu

0
Podziel się:

Gliwicka prokuratura okręgowa sprawdzi, czy nie doszło do przestępstwa przy
przekazywaniu gruntów parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju przez Komisję Majątkową.
Doniesienie w tej sprawie przesłało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Gliwicka prokuratura okręgowa sprawdzi, czy nie doszło do przestępstwa przy przekazywaniu gruntów parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju przez Komisję Majątkową. Doniesienie w tej sprawie przesłało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zdaniem CBA, w tej sprawie mogło dojść do przestępstwa z art. 271 Kodeksu karnego, czyli poświadczenia nieprawdy w dokumentach - poinformował we wtorek PAP rzecznik gliwickiej prokuratury Michał Szułczyński.

Parafii rzymskokatolickiej pw. św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju w czasach PRL odebrano około 10 hektarów gruntów. Przed Komisją Majątkową przy MSWiA domagała się rekompensaty i otrzymała tereny wskazane przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. Śledczy zweryfikują teraz czy - jak wynika z doniesienia CBA - parafia otrzymała nieruchomości większe niż utraciła w czasach PRL.

Prokuratura na razie nie informuje o szczegółach. Dopiero po wykonaniu czynności sprawdzających zapadnie decyzja, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie. Jeśli prokurator uzna, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, postępowanie na pewno będzie się toczyło oddzielnie - nie zostanie połączone z innym w sprawie Komisji Majątkowej, toczącym się w Gliwicach od 2008 r. Zarzuty usłyszało w nim pięć osób.

"Tamto postępowanie trwa już od dłuższego czasu, chcemy je skończyć, a tutaj trzeba zacząć postępowanie od początku. Na pewno będzie prościej, bo jest to bardzo podobne postępowanie" - wyjaśnił Szułczyński.

Pod koniec lutego szef CBA powiadomił Prokuraturę Generalną, że mogło dojść do popełnienia przestępstw niegospodarności, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień w przypadku 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, które mogły spowodować szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Zdecydowało o tym położenie nieruchomości, o których mowa w zawiadomieniu CBA.

Katowicka prokuratura przesłała doniesienia do podległych jej prokuratur okręgowych w Katowicach, Gliwicach i Bielsku-Białej.

Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. (PAP)

kon/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)